Inainte de a pleca in Franta, la turneul final, Romania a invins selectionata Georgiei cu scorul de 5-1in prezenta unui numar de 27.934 spectatori sportivi si entuziasti. Urmeaza marele „examen”: meciul cu Franta din 10 iunie.13346371_816639048468405_1794828576825754390_o

La inceputul partidei, Adrian Mutu a fost premiat de Presedintele FRF, Razvan Burleanu, cu un trofeu, flori si un tricou al echipei nationale pentru activitatea sa fotbalistica.

Meciul nu a avut istoric, jucatorii gruzini s-au „sinucis” in primele 3 minute dandu-si doua goluri de curtea scolii. Scorul partidei a fost deschis de ” motoreta” Adi Popa, care l-a prins gafand pe Lasa Dvali si a trimis mingea in poarta. Apoi a venit iarasi o gafa uriasa a georgienilor, Razvan Rat a centrat, iar un adversar al Romaniei si-a introdus mingea in proprie poarta. Putem spune ca de aici a inceput meciul, pentru ca golurile confruntarii au fost marcate in minutele 2 ( Adi Popa) si 3 ( autogol Amisulasvili).
In a doua parte a meciului a inscris si Nicusor Stanciu, jucatorul care poarta tricoul cu numarul 10, un tricou care obliga foarte mult in perspectiva campaniei de pe gazon francez.

Georgienii, ambitiosi cum ii stim, satui sa mai inscrie in proprie poarta, au nimerit si ei poarta invingandu-l pe goalkeeper-ul Tatarusanu, printr-o deviere nefericita a fundasului central al celor de la Ludogorets, Cosmin Moti. Pe la finalul meciului, in minutul 81 a inscris si micutul Gabi Torje, dintr-o pasa a stelistului Alex Chipciu.
Norocul Romaniei a dansat vesel peste Arena Nationala, cu unduiri blande de zana buna, pana spre finalul confruntarii. Asa ca a inscris si Keseru, atacantul lui Ludogorets, dintr-un  sut deviat.
Greselile in lant ale georgienilor, gafele lor de proportii, i-au ajutat pe elevii lui Iordanescu sa-si ridice moralul inaintea meciului cu Franta.

Romania va juca meciul de deschidere la EURO 2016, contra Frantei, echipa gazda (10 iunie, pe Stade de France, la ora 22:00). Romania va mai întalni in Grupa A echipele Elvetiei (15 iunie) si Albaniei (19 iunie).

Acest meci a fost doar o simulare a ” tricolorilor”, dar adevaratul examen va incepe in Franta.
Cu toate ca acest meci a ajutat Nationala Romaniei sa spere, nu avem garantia, si poate nici increderea, ca vom iesi din aceasta grupa. Echipa cea mai usor de batut (desi nu este un meci facil) este Albania, dar nu se stie niciodata ce surpriza poate aparea de la aceasta selectionata ambitioasa, care nu are nimic de pierdut si care va juca extrem de agresiv, poate chiar dur.
Asadar, meciul Romaniei cu Georgia i-a ajutat pe „tricolori” sa afle ceea ce le lipseste pentru partide mult mai serioase de la Euro. Meciul de aseara, trebuie sa recunoastem, nu a fost o lupta nemaipomenita, totusi remarcam evolutia peste medie a jucatorilor Adi Popa si Nicusor Stanciu.

Multumim F64 pentru obiectivul Tamron AF-S SP 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD – Nikon!