Cum se poate ajunge de la speranta si entuziasm, la tristete si agonie? Fotbalul este o placere nemarginita pentru o lume fara margini. Cand „sportul rege” este jucat, jucatorii simt ca trebuie sa dea totul pentru a invinge, iar cand este privit, fotbalul este trait cu suspans ori fericire; cu speranta ori tristete.13323739_816637055135271_6078644028573596347_o

Euro 2016 a inceput pe data de 10 iunie, cu meciul dintre Franta si Romania, pe stadionul Stade de France. Tricolorii priveau acest Euro cu multa speranta, aveau un „moral de fier”, iar vointa nu neaparat ca era una autonoma, dar ea exista si intr-adevar s-a manifestat, mai ales in meciul cu Franta.
Astfel, in partida cu Les Bleus, tricolorii au jucat onorabil, au fost ocazii peste ocazii, multa daruire, dar au pierdut cu scorul de 2-1 ( au marcat pentru francezi Giroud, in minutul 57′ si Payet, in minutul 89′, respectiv Bogdan Stancu, in minutul 65′, din penalty). Meciul cu Franta i-a dat nationalei Romaniei „o doza mare de moral”, dar si fanilor.
Dupa prestatia buna din jocul cu Franta, presa straina a laudat-o pe Romania. L”Equipe a spus ca Romania i-a tinut in sah pe francezi si ca romanii au o mare calitate defensiva.
In meciul urmator, cel cu Elvetia, jucat pe Parc de Prince, pe data de 15 iunie, romanii asteptau o victorie, dar si un joc bun, insa elvetienii ne-au presat in jumatatea noastra. Scorul meciului cu Elvetia a fost de 1-1 ( pentru elvetieni a marcat Mehmedi, iar pentru romani, Bogdan Stancu, din penalty).
13316829_816636468468663_6135379391916589925_oIn acest meci, elevii domnului Anghel Iordanescu au aratat mult scepticism in joc, a fost un joc total contrar sperantelor ce se asteptau inaintea meciului. Printre remarcatii acestei partide s-au numarat: Grigore, Sapunaru, dar si portarul Tatarusanu, care a parat destul de multe suturi ale elvetienilor. Romania nu a putut insa sa mai introduca vreun gol in poarta elvetienilor, fie el si din penalty. Dupa meciul cu Elvetia, Torje  a declarat pe Dolce Sport: „Este greu, pentru ca ne-am dorit foarte mult si puteam obtine victoria. Plecam cu un punct, avem inca sanse reale de calificare. La un Campionat European valorile sunt egale, toate meciurile s-au terminat la un gol diferenta, maxim doua. Daca marcam in startul celei de-a doua reprize era altceva. Acest punct e bun pentru noi, cu patru puncte puteam merge mai departe. Am incercat sa practicam acelasi joc, am primit gol dintr-o faza fiza. Trebuie sa uitam ce s-a intamplat la acest meci si sa ne gandim la partida urmatoare. Sanse sunt in continuare, important era sa nu pierdem”.
Evident, sanse mari se asteptau in partida cu Albania, jucat la Lyon, pe 19 iunie. Dar, de obicei, sa crezi foarte mult in ceva si sa speri ca acel ceva se va intampla mai mult ca sigur nu este un gand tocmai bun.
13323208_816638888468421_1695669168180744699_oIn ultimul meci , cu Albania, norocul nu le-a suras de niciun fel romanilor. Ocazii au fost pe ici, pe colo, insa curajul a lipsit, Romania fiind invinsa cu scorul de 1-0 (golul albanezilor fiind dat de Sadiku, in minutul 43′).
Fata de meciul precedent (cu Elvetia), in acest meci Sanmartean a fost introdus in teren, dar in a doua repriza. Intr-adevar, cand il bagi pe Sanmartean, dribleaza, iese cu mingea la picior, dar poate era mai bine ca Anghel Iordanescu sa-l fi introdus in teren in primul 11, pentru a se lega mai bine de joc, pentru „a se cunoaste” mult mai mult cu mingea.
Asa ca mult asteptata victorie cu Albania, nu a venit, dezamagirile fiind crunte, dar daca nu ai de la inceputul grupelor un prim 11 stabilit si folosit pe parcursul tuturor meciurilor din grupe, legaturile dintre jucatorii care sunt schimbati cu fiecare meci ce vine se pierd ( sau ele nici nu se fac).
Un avantaj dupa acest Euro, pe langa mica experienta pe care au acumulat-o  baietii lui Anghel Iordanescu(daca or sa mai fie baietii lui!?) este publicul, care la fiecare meci s-a adunat intr-un numar foarte mare, aproximativ 15 mii la fiecare partida. Probabil, daca s-ar lua un trofeu pentru cel mai frumos public la acest Euro, l-ar lua Romania.
Dupa acest Euro, dezamagitor pentru tricolori, dar si din perspectiva multor oameni, va veni Mondialul, unde Romania joaca de pe data de 4 septembrie, anul acesta, cu Muntenegru. Pe langa aceasta nationala a Muntenegrului, Romania se mai afla in grupa E cu Polonia, Armenia, Danemarca si Kazakhstan.