In compania a peste 35.000 de fani, Steaua Bucuresti a demonstrat ca merita sa fie in Champions League. Cu un Nicusor in mare forma, Steaua a castigat datorita golurilor „de aur” ale viitorului Hagi.Steaua-Sparta-4

Cu echipa: Nita-Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic- Pintilii (capitan), Achim- Adi Popa, Stanciu, Hamroun- Golubovic, dar si cu cei ce au intrat in mitanul secund: Tudorie, Muniru, Aganovic, Steaua a facut un adevarat spectacol pe Arena Nationala, invingand Sparta Praga cu 2-0 in mansa retur, dupa ce in tur a facut un scor egal, 1-1, in Cehia. Astfel, toate cele trei goluri au fost marcate de Nicusor Stanciu.Steaua-Sparta-8
Asadar, dupa mai multe incercari ale stelistilor de a marca, cel care a deschis scorul a fost Nicusor Stanciu, in minutul 31′, cu un sut fabulos, de la aproximativ 24 de metri, trimitand mingea sub bara. Deja dupa ce Stanciu a marcat golul, Sparta era cu moralul la pamant.
Incredibilul era sa se produca in minutul 37′ cu un eurosut, si posibil eurogol, al lui Gabi Tamas, care de la o distanta de aproximativ 60 de metri, a trimis mingea direct in bara transversala. Acesta putea fi golul sezonului in Europa.Steaua-Sparta-15Fata de mansa tur, unde Steaua nu ca a aratat in mod necesar rau, in mansa retur a fost mult peste Sparta Praga, dominand categoric meciul. Asadar, Steaua i-a luat tot entuziasmul si increderea Spartei de la calificarea in sferturile Europa League, de anul trecut.In mitanul secund, Hamroun a avut mari ocazii, care puteau fi oricand transformate in goluri.
Sansele Stelei de a castiga duelul cu Sparta au crescut in minutul 50′, atunci cand Brabec a luat al doilea cartonas galben si, implicit, a fost eliminat
In minutul 62′, acelasi Nicusor Stanciu a dat iarasi un gol superb in poarta veteranului, de 35 de ani, Bicic, linistind lucrurile pe Arena Nationala.
Pe finalul meciului, au fost cateva incercari palide ale „spartanilor” de a inscrie un gol, insa cu un om in minus si lipsiti de idei si de valente tehnice, au sfarsit in a se resemna…Steaua-Sparta-21

Cateva detalii despre eroul Stelei din dubla cu Sparta Praga, Nicolae Stanciu:
-s-a nascut in anul 1993;
-cluburi de seniori la care a jucat: 3 sezoane, din 2008 pana in 2011 a fost jucatorul lui Fc Unirea Alba Iulia; 2 sezoane, din 2011 pana in 2013 a fost jucatorul lui Fc Vaslui; iar din sezonul 2013 imbraca tricoul Stelei;
-pe data de 27 august 2013 a marcat primul sau gol la Steaua, din egalul cu Legia, scor 2-2, din play-off-ul UCL, asigurand astfel calificarea in grupe;
-Nicusor Stanciu are 2 titluri cu Steaua, in sezoanele 2013-2014, 2014-2015; o Cupa a Romaniei, in sezonul 2014-2015; o Supercupa in 2013 si Cupa Ligii in sezoanele 2014-2015, 2015-2016, ultima castigata in fata Concordiei Chiajna.

Abia acum vin adevaratii adversari, in play-off-ul UCL: Manchester City, FC Porto, Villareal, Monchengladbach, Ajax.

Tragerea la sorti este programata sa se desfasoare vineri (5 august), de la ora 13:00. Cea mai accesibila echipa din play-off-ul UCL este Ajax. Daca Steaua manifesta acelasi joc ca in mansa retur cu cehii de la Sparta, sau chiar mai bun decat acesta, poate spera sa ajunga in grupele UCL.
Steaua s-a calificat in decurs de 13 ani de 12 ori in grupele unei competitii europene, insa nu consecutiv, deoarece anul trecut a ratat calificarea atat in grupele UCL, cat si in grupele UEL.