Steaua a incheiat „contractul” cu Champions League in acest sezon, dupa ce a fost umilita pe National Arena de echipa lui Pep Guardiola, Manchester City. Acest meci a contat pentru mansa tur a play-off-ului UEFA Champions League. Practic, Steaua si-a spulberat sansele de calificare in Grupele CL, fiind invinsa cu scorul de 5-0.13975261_853464478119195_8530428779595916115_o

Steaua a inceput intr-un sistem 4-2-3-1, cu Nita in poarta, Enache, Tamas,Tosca, Momcilovic-Achim, Muniru-Adi Popa, Stanciu, Hamroun-Golubovic.
Pe banca au fost lasati: Cojocaru, Mitrea, Tudorie, Aganovic, Ovidiu Popescu, Dan Popescu si Alex Bourceanu. La Steaua Pintilii nu a jucat, deoarece a fost accidentat, iar Florin Tanase,  Boldrin si De Amorim au jucat cu alte echipe in Europa, Viitorul, respectiv Astra, neavand voie sa joace pana in grupe la Steaua, dupa cum prevede regulamentul.

Manchester City, insa a inceput intr-un sistem 4:3:3, cu Caballero intre cele doua buturi, Zabaleto, Otamendi, Stones, Kolavov-Fernandinho, De Bruyne, David Silva- Nolito, Sterling, Agüero.

Cei care au fost lasati pe banca de la City, au fost urmatorii: Hart, Sagna, Fernando, Navas, Delph, Clichy, Iheanacho.

Inceputul partidei a fost „trezit” de un sut de la aproximativ 30 de metri, al lui Nicusor Stanciu, insa a fost pe langa poarta lui Caballero. Omul meciul pentru Steaua a fost clar portarul Florin Nita, dat fiind faptul ca a aparat un penalty, dar si pentru ca a parat multe alte suturi periculoase ale adversarilor.

Pentru interventiile de mare portar pe care le-a avut Nita, in ciuda celor cinci goluri luate, cei peste aproximativ 45 de mii de fani i-au scandat numele.13995451_853463928119250_2491569296190085800_o
Asadar, „balul” golurilor la poarta romanilor a fost deschis de David Silva, in minutul 13′, dintr-o preluare gresita a lui Tosca (coincidenta sau nu, fundasul central al Stelei poarta chiar numarul 13!). Agüero a inscris si el, in minutul 42′, acesta ratand in urma cu cateva minute un penalty. In aceasta prima repriza, Steaua a fost dominata categoric de Manchester City, in ciuda unor „sclipiri” ale lui Hamroun, Adi Popa sau Stanciu, sclipiri slabe, insa.

In mitanul secund, City a dominat-o si mai categoric pe Steaua, practic, i-a aratat echipei lui Reghe ce inseamna fotbalul adevarat. In aceasta repriza, Nolito a marcat in minutul 49′, dupa ce l-a driblat pe Nita. Iar acelasi Agüero, care a dat gol si in primul mitan, avea sa faca hatrick-ul, prin golurile date in minutele 79′ si 89′. In mod clar, Aguero a fost omul meciului pentru Manchester City.

Partida dintre Steaua si City a fost arbitrata de o brigada din Italia, avandu-l la centru pe Daniele Orsago, in varsta de 40 de ani, Riccardo Di Fiore, Lorenzo Manganelii, la cele doua tuse, iar Carmine Russo si Paolo Mazzoleni, aditionali.

Dupa acest meci, se pare ca Steaua retraieste o noua umilinta in Europa, dupa ce in 2012 a pierdut cu 5-1, cu formatia germana, Stuttgart, in Europa League, in grupe. Insa atunci, Steaua a dat cel putin golul de onoare, gol venit de la Mihai Costea.

Meciul retur, Manchester City-Steaua Bucuresti se va juca miercuri (24 august) in Anglia, cu incepere de la ora 21:45.