Miercuri, 31 august, s-a disputat meciul dintre Steaua si Politehnica Iasi, pe Arena Nationala. Jocul prestat de cele doua echipe a fost unul foarte slab, iar scorul s-a incheiat 1-1. Acest meci a fost o restanta, el fiind programat sa se dispute in prima etapa a sezonului.

14125519_1432463570102998_3756808123089602155_o

Cele doua echipe au inceput cu urmatorii jucatori:
Steaua: Nita-Valceanu, Tamas, Mitrea, Momcilovic-Muniru, Bourceanu-Aganovic, Boldrin, De Amorim-Bota
Iasi: Grahovac-Voicu, Mihalache, Frasinescu, Ciuca, Tiganasu-Bole, Mitic, Tarsa, Vasile Gheorghe- Cristea

14206213_1432463436769678_8408592741379166549_o

In acest meci, Stelei i-au lipsit urmatorii jucatori: Adi Popa, Vlad Achim si Gabi Enache (convocati de selectionerul Cristoph Daum la nationala), Florin Tanase, Alex Tudorie si Ovidiu Popescu, chemati la nationala Romaniei U21, Golubovic, Tosca si Filip, accidentati.

Steaua, fara titulari in lot, a facut un joc sub asteptari, majoritatea oamenilor conaiderand ca echipa se poate descurca in meciurile pe care le are cu absolut tot lotul; doar doreste titlul!

Scorul partidei a fost deschis in minutul 21, de Robert Valceanu, din pasa lui De Amorim, fiind al doilea gol marcat de Valceanu in tricoul Stelei.

Cateva greseli identificate la o echipa cu pretentii la titlu si in Europa League:
– stelistii isi ofereau unii altora mingi pe sus, in ciuda faptului ca aveau in teren jucatori scunzi
– greseala lui Tamas din minutul 28, cand i-a dat pasa unui adversar, intr-o faza in care se putea descurca daca era mai atent
– ratari si faulturi incredibile

Mai merita Nita la nationala dupa ce a comis greseala din minutul 42, in urma careia iesenii au reusit sa egaleze? A fost gafa portarului stelist, mingea sarindu-i din mana si intrand in poarta; gol de portar!

14207576_1432463446769677_9064087640460722592_o

La acest meci au fost aproximativ 2000 de spectatori, care au asistat la un meci de curtea scolii.

Dupa acest meci, Steaua are mult de furca in acest sezon, iar acest fapt se datoreaza si plecarilor jucatorilor importanti din lot: Nicolae Stanciu (plecat la Anderlecht pentru o suma impresionanta pentru Liga 1: 9,8 milioane de euro), Alexandru Chipciu (la Anderlecht), Valentin Cojocaru (imprumutat la Crotone, cu obtiune de cumparare),  Jugurtha Hamroun (imprumutat la Al Sadd), dar si un jucator care nu era neaparat in primul 11, Daniel Benzar (imprumutat la Clinceni).

In urmatoarea etapa, Steaua va juca cu Astra Giurgiu, pe Arena Nationala; iar Marius Sumudica se intoarce si el pe banca giurgiuvenilor.