Nationala Romaniei si-a incercat norocul pe Cluj Arena in fata Danemarcei. Elevii lui Christoph Daum rationau doar catre victorie, ceea ce nu a fost; in schimb a fost un scor alb: 0-0 si un joc fara vlaga.

Sperantele pentru a se califica la Mondialele din Rusia 2018 devin din ce in ce mai secate, cu fiecare meci fara gol marcat si cu fiecare joc slab. Statistica arata frustrant pentru romani, doar o victorie in ultimele 5 meciuri jucate.

Echipele de start au fost urmatoarele:

Romania: Tatarusanu-Sapunaru, Chiriches, Tosca-Benzar-Marin, Pintilii, Latovlevici (Rotariu), Stanciu-Chipciu (Ivan), Keseru (Alibec).

Danemarca: Schmeichel-Kjaer (Jorgensen), Christensen-Vestergard-Ankersen, Kvist, Schone (Braithwaite), Delaney, Durmisi-Erikson, Cornelius.

Romania a jucat de la egal la egal in prima repriza. Elevii lui Daum, insa au avut si ocazii in comparatie cu danezii lui Hareide. Deja in minutul 3′ Nationala Romaniei a tresarit, cand Razvan Marin a incercat poarta lui Schmeichel de la aproximativ 20 de metri. Fostul mijlocas al Viitorului, actual al clubului Standard Liege a „castigat” la ocaziile avute in aceasta prima repriza, dar fara a introduce vreun gol in poarta nordicilor. Apoi, dupa Razvan Marin, ocaziile cele mai mari le-a avut Romario Benzar, fundasul echipei „regelui” Hagi, Viitorul Constanta. Tinerii si-au facut treaba!

Si Keseru a avut ocaziile lui, dar a venit de la Ludogorets cu…ratarile. Atacantul a irosit nu mai putin de trei ocazii ale Romaniei in primul mitan. Cea mai mare ramanand cea din minutul 18′, cand rateaza la nu mai mult de 5 metri, dintr-o pasa de la tanarul Benzar. Cea de-a doua ocazie este irosita de fostul stelist in minutul 21′. Iar cea de-a treia ratare mare este „consumata” in minutul 25′, la o pasa data tot de Benzar.
In prima repriza apararea a mers destul de bine; cu Sapunaru, Tosca si Chiriches, Romania a respins putinele atacuri concrete ale danezilor din careu.

Daca in prima parte a meciului, Nationala Romaniei a jucat echilibrat, atent in aparare si incercand sa-si faca loc printre adversari pentru atacuri, in cea de-a doua, pe teren, Romania parea sa poarte o masca. Jucatorii erau altii, debusolati, fara vlaga, indecisi si excesiv de pragmatici.
Neatentia in aparare si-a spus cuvantul, iar ocaziile  mari pentru danezi nu au intarzaiat sa apara. In minutul 47′ se „consuma” deja prima ocazie a actului secund: sutul de la 10 metri al atacantului Erikson.
Parca nu era de ajuns jocul slab inceput de Romania. In minutul 55′ Chiriches a suferit o accidentare destul de rea la umarul stang, dupa ce a alunecat in careul propriului portar. Parea ca va iesi atunci; durerea era prea mare pentru fundasul echipei Napoli, insa determinat, acesta si-a continuat „aventura” pe terenul clujean.
Pentru ratarile avute, Keseru a  fost inlocuit de Daum, dupa ce a mai ratat o ocazie. In locul sau a intrat Alibec.
Ce a fost cert si in cea de-a repriza, a fost faptul ca Razvan Marin si Romario Benzar si-a continuat determinarea din prima repriza. Sut de la aproximativ 20 de metri, pe jos catre poarta danezilor; sut de la distanta, dar peste poarta.
Fata de prima repriza, in cea de-a doua, danezii au pus stapanire pe poarta romanilor, observand o aparare slaba si indecisa. O mare ocazie a Danemarcei a constituit-o cea din minutul 80′, pornita de la sutul lui Vestergard.
Pentru Romania a fost o decizie gresita sa se retraga pana in ultima secunda in aparare. Ei bine, asta au facut si au riscat sa iasa mult mai rau, cu goluri de partea nordicilor.

Dupa meciurile care au avut loc in aceasta runda, in grupa E, clasamentul sta astfel:

Romania-Danemarca (0-0).

Frica vine acum de la urmatorul meci, pe care echipa lui Daum il va disputa in deplasare, la polonezi, in data de 10 iunie, cu incepere de la ora 21:45. Dupa acest meci va urma un amical cu Chile, programat a se desfasura pe 13 iunie, ora urmand a fi stabilita ulterior.