26 Martie, Stadion Cluj – Arena, ora 21 /45 – 26 900 spectatori – teren bun , timp rece. Grupa E – preliminarii CM Rusia 2018; Romania – Danemarca 0-0                 Atmosfera de meci mare – nu decisiv dar cu pondere mare in clasamentul grupei – pe moderna arena din Cluj. In tribune si peluze bannere de incurajare inscriptionate cu nume de orase de pe intreg teritoriul tarii , semn ca toata Romania fotbalistica este conectata la acest eveniment  fotbalistic .

Christoph Daum – absolvent  cu nota 1,8  la scoala de antrenori – Koln 1989 –  dadea – de data asta – din postura de selectioner un nou examen, pentru o calificare dupa 20 de ani a Romaniei – si pentru prima data pentru el – la un Campionat Mondial ! Din  pacate un examen partial reusit – doar o remiza – sanse minime de calificare pentru un posibil baraj .                                                                                                                                                                                                                                                                                         Romania – Tatarusanu – Benzar,Chiriches,Sapunaru , Tosca – Latovlevici ( min 64 Rotariu ), Pintili,Marin,Stanciu, Chipciu ( min 85 Ivan ) – ,Keseru (min. 60 Alibec ). Antr C. Daum                                                                                                                                                       Danemarca – Schmeichel – Ankersen,Vestergaard, Kjaer cpt. ( min. 46 Jorgenssen ) ,Durmisi – Christensen, Kvist, Delaney, Erikssen, – Schone, ( min 67 Braitweihte )  Cornelius                                                                                                                                                                                                                                                                                       Inceput promitator al echipei Romaniei cu un sut bun al lui Razvan Marin in minutul 03. A urmat cea mai mare ratare a echipei noastre – min 17 – centrare perfecta Benzar printre aparatorii danezi , reluare nepermis de slaba a lui Keseru din 05 metri                                   O faza parca trasa la xerox – min. 25 – centrare Benzar dar de data aceasta Keseru nici macar nu ajunge mingea .                                                                                                     Pe finalul primei reprize de consemnat – min. 40 sutul peste poarta al lui Latovlevici urmat de sutul tot peste poarta din interiorul careului – min. 44 al lui Erikssen . O prima repriza – totusi – datatoare de sperante pentru echipa Romaniei !                                                                                                                                                                                                   Repriza a doua – Inceput bun al Romaniei – sut Stanciu alaturi din lovitura libera .-min. 50.   Incet, incet jocul echipei noastre se ”stinge” – o ultima palpaire de speranta la sutul lui Razvan Marin – min 70 – retinut de Schmeichel .                                                                   Meciul se incheie cu ocaziile danezilor din ultimele 05 minute culminand cu sutul peste transversala – din 15 metri- – Braitweihte- si CM din Rusia pare … un pod prea indepartat !

Articol si Foto: Sorin Dan Carstea