Prima repriza din acest campionat a Ligii 1 Orange a inceput timid pentru FCSB; doar rezultatul a fost unul norocos. „Ros-albastrii au reusit sa se impuna cu 2-1 in fata echipei care a reusit sa ia doua trofee: Cupa Romaniei si Supercupa Romaniei.

Echipele de start au fost urmatoarele:
FCSB: Nita-Enache, Larie, Balasa, Morais-Pintilii, Ovidiu Popescu-Mann, Budescu, Fl. Tanase-Gnohere
Rezerve: Stancioiu, Alibec, Momcilovic, Achim, Daniel Benzar, De Amorim, Teixeira.

Voluntari: Balauru- Maftei, Balaur, Popescu, Acsinte-Rauta, Lazar-Deac, Marinescu, Olteanu-Balan.
Rezerve: Petrariu, Tabacariu, Popadiuc, Capatana, Parcalabu, Ivanovic, Tudorie.

In primul mitan, echipa care a avut initiativa a fost Fc Voluntari, echipa condusa de Claudiu Niculescu. Iar primul sut spre poarta lui Florin Nita a fost incercat de Deac printr-o lovitura de cap.
Prima repriza a fost una lejera, negativ vorbind, fara initiative prea mari, fara multe suturi periculoase si cu multe simulari.
Primul corner a venit abia in minutul 23, Budescu incercand un sut periculos la poarta lui Balauru.
Golul „ros-albastrilor” a venit dintr-un penalty produs de portarul Balauru, iar Budescu a marcat fara nicio problema, in minutul 34.
Echipa lui Dica a cerut penalty si in minutul 43, dar arbitrul Gaman le-a refuzat acest lucru.
Dupa gol, atat FCSB, cat si Voluntari s-au linistit mai mult decat prevede jocul, si nici fanii Voluntariului, care au fost nu mai multi de 30-40 nu mai aveau uralele la ei.
In a doua repriza jocul FCSB-ului s-a mai imbunatatit pe alocuri, iar Mann a jucat din ce in ce mai bine.
Voluntari reuseste sa marcheze in al doilea mitan in minutul 55, prin Adrian Balan, care il invinge curajos pe Nita, un portar lipsit de ajutorul fundasilor in acel moment.
„Pustiul-minune” a lui Dica, Denis Man a avut destul de multe suturi bune in repriza a doua. Iar la una dintre ocazii balonul sau a lovit bara transversala. Acelasi jucator, Man s-a remarcat si in minutul 59 cu o lovitura de cap la poarta lui Balauru.
Asteptarile pentru Budescu de a marca s-au epuizat in minutul 66,  din cauza unei lovituri libere ratate.
Pustiul Man a facut o a doua repriza aproape perfecta, incluzand golul victoriei FCSB-ului, din minutul 90+2; gol cu capul din careul mic.

Cateva concluzii dupa aceasta partida:
-Voluntari a fost motivata dupa castigarea celor doua trofee (Cupa Romaniei, Supercupa Romaniei)
-Teixeira are initiativa si se lupta pentru balon, insa are multi ani inainte
-Apararea FCSB-ului inca nu e pusa la punct
-Man ramane un jucator curajos, de perspectiva, dupa primu sau gol din acest sezon