FCSB a incheiat cu brio dubla mansa cu Viktoria Plzen dupa scorul general de 6-3. „Ros-albastrii” au obtinut in tur un scor egal de 2-2, in timp ce in returul din deplasare au invins cu 4-1.

Echipa de start a lui Dica a aratat astfel: Florin Nita-Ovidiu Popescu, Mihai Balasa, Marko Momcilovic, Junior Morais-Mihai Pintilii, Filipe Teixeira-Gabriel Enache, Dennis Man, Florin Tanase-Denis Alibec.
Rezerve: Edi Stancioiu, Ionut Larie, Harlem Gnohere, Marian Pleasca, Vlad Achim, Robert Grecu, William De Amorim.

Iar Plzen: Bolek-Reznik, Hejdo, Hajek, Havel-Zivulici, Krosovsky-Petrzela, Kolar, Kopici-Kremncik.
Rezerve: Hruska, Horava, Zeman, Bakos, Cermak, Ivanschitz, Reznicek.

FCSB si-a jucat sansa la Plzen, chiar si fara Budescu, accidentat in meciul tur; iar sperantele erau puse in Alibec sau Teixeira.
Minutele de inceput ale primei reprize dintre Plzen si FCSB au fost echilibrate. Cele doua s-au cercetat si usor, usor „ros-albastrii” au pus stapanire pe joc. In minutul 27 a marcat Mihai Balasa de la aproximativ 30 de metri dintr-o lovitura libera. Sigur pe el, Balasa a incercat sa inscrie inca un gol in poarta lui Bolek, dar nu a reusit sa faca dubla, balonul trecand la cativa centimetri de poarta adversarilor.

La finalul primei reprize, remarcam si ocazia uriasa ratata de Man, singur cu poarta goala la o pasa ideala primita de la Denis Alibec.

Tot intr-un echilibru optimist a inceput si cea de-a doua repriza. Sperantele romanilor pentru play-off-ul CL puteau fi spulberate la golul inscris in minutul 64 de Kremncik. Acesta a egalat la 1, ajutat fiind de Marko Momcilovic. Greseala sarbului a constat intr-o pasa in spate, lasata neglijent.

Sa tot ai batrani in echipa! La asta ne indeamna Teixeira. Golul cehilor a fost uitat usor dupa ce portughezul venit de la Astra a marcat norocos si a adus avantajul oaspetilor in minutul 71.
Dupa 6 minute de la golul de 2-1 al lui Teixeira meciul se putea spune ca este deja jucat, pentru ca FCSB isi marea din nou avantajul. Florin Tanase a marcat si el dintr-o pasa venita de la Alibec care, norocos printre fundasii adversi ii paseaza pe directie lui Tanase. Acesta profita de ajutorul coechipierului sau si inscrie.
Era 3-1, iar „ros-albastrii” erau mai mult decat calificati; insa dominatia clara a romanilor lasa impresia ca meciul nu era inca gata. Ca evolutia lui Alibec sa fie perfecta ofera un gol dintr-un penalty obtinut de Teixeira, faultat fiind. Fara nicio graba, Alibec inscrie golul patru pentru echipa lui.
Seara lui Plzen devenea din ce in ce mai trista, dat fiind ca Krmnecik a vazut direct cartonasul rosu dupa un fault dur, cu cotul la Marko Momcilovic.
„Ros-albastrii” incheie confruntarea cu Viktoria Plzen cu o evolutie perfecta si cu un scor meritat in retur: 4-1.