FCSB a incheiat miercuri un vis frumos, acela de a ajunge in Liga, ratand totodata primele patronului pentru calificare. „Ros-albastrii” au incheiat dezastruos partida, scor 1-5 cu Sporting Lisabona, echipa de peste 200 milioane de euro a lui Jorge Jesus.

Echipele de start:

FCSB: Nita-Enache, Larie, Momcilovic, Junior Morais-Popescu, Filip-Filipe Teixeira, Budescu, Golofca-Alibec
Rezerve: Edi Stancioiu, Harlem Gnohere, Florin Tanase, Marian Pleasca, Vlad Achim, William de Amorim, Dennis Man

Sporting: Rui Patricio-Fabio Coentrao, Coates, Mathieu, Piccini-Battaglia-Gerson Martins, Acuna, Adrien Silva, Bruno Fernandes-Doumbia
Rezerve: Romain Salin, Alan Ruiz, Bruno Cesar, Radosav Petrovic, Bas Dost, Iuri Medeiros, Tobias Figueiredo

O prima repriza echilibrata

Ocazii si la o poarta, si la alta, insa primul gol a fost marcat de Sporting, in minutul 13, prin atacantul Doumbia, acesta lovind exact pe centrul portii. Elevii lui Dica au incercat poarta lui Rui Patricio in minutul 15, cand Filipe Teixeira a avut o intentie desteapta. Nu era de banuit ca in minutul 20, peste 5 minute de la ocazia buna a lui Teixeira, Junior Morais va reusi sa inscrie. Acesta a facut 1-1 dintr-o faza pornita de la Alibec, care a sutat, iar balonul, lovindu-se de Patricio l-a ajutat pe portughezul Morais sa inscrie.

De la Sporting, unul dintre jucatorii periculosi si activi din meci a fost Doumbia, care putea inscrie si in min. 32 printre jucatorii FCSB-ului, care nu au fost la posturi in acel moment. Noroc cu Nita!

Mitanul secund a provocat dezastrul pe National Arena. Pacat de multimea venita sa vada o posibila calificare a FCSB-ului in Liga.  Jucatorii lui Dica au fost mai obositi  decat in prima repriza, iar Sporting si-a facut pofta ce-a dorit-o de la inceput; repriza a doua fiind satisfacatoare pentru portughezi.
Greseala ” ros-albastrilor”,  nepunand la socoteala ca echipa nu este inchegata in mod decent a constat in retragerea  mult prea devreme in defensiva sau in timiditatea pe care a capatat-o  datorita obiectivelor propuse de stuff.
Daca toate suturile expediate de FCSB peste poarta, pe langa, total aiurea, erau pe poarta, dar si puternice, „ros-albastrii” „riscau” o calificare in grupele CL, in defavoarea lui Sporting.

Filip poate nu a dorit sa traga peste poarta, in minutul 56, dintr-o minge obtinuta de colegul Alibec, dar s-a simtit cumva intimidat de banutii din Liga.
Aceasta „oboseala” a „ros-albastrilor” a costat-o mult si inca cum. Portughezii „si-au platit biletul” la careul lui Nita. Primul gol din repriza a doua l-a inscris Acuna, in minutul 60 care fara probleme ii depaseste si pe fundasi, dar, uimitor, si pe portarul Nita, care a iesit absolut neglijent din poarta. Oare putea apara Enache?

Dupa 3 minute vine si golul 3 al portughezilor, marcat de Gelson Martins, care-l prinde dormind pe Momcilovic.

Fanii FCSB-ului, simtindu-se umiliti de atata neglijenta din partea fundasilor lor au inceput dupa golul 3 al portughezilor sa paraseasca frumoasa Arena in valuri.

In minutul 75 alt gol a lui Sporting. Marcheaza Dost, jucatorul care l-a inlocuit pe atacantul Doumbia. Se facuse deja 4-1, meciul era jucat de mult timp. Nu mai existau obiective din partea lui Dica, nici daca antrenori in acele momente erau Mourinho, Simeone sau Guardiola.

In minutul 88 un alt gol, ultimul a lui Sporting. De data aceasta a marcat Battaglia, dupa greselile stiute deja in defensiva FCSB-ului. In sfarsit meciul se termina, minutul 90, iar calvarul pentru „ros-albastrii” s-a terminat si el. Dar a fost spectacol: goluri multe date de Sporting si o Arena arhiplina.
Chiar daca FCSB a fost eliminata din play-off-ul CL, ea este calificata direct in grupele UEL. Pana atunci „ros-albastrii” ar trebui sa se pregateasca intens. Si sunt multe de revizuit:
1. Inchegarea echipei. Ar trebui sa joace mult timp cu aceeasi formula de jucatori, pentru ca la momentul meciului aceasta sa dea un bun randament.
2. O alta formula de fundasi. Enache a fost putin debusolat in acest meci si a dat multe mingi in aer. Momcilovic n-a fost atent la fazele periculoase transformate in gol. Iar Larie nu-si intelege coechipierii. Junior Morais face cate o faza destul de buna.
3. Budescu a cam tras chiulul in acest meci, de aceea a fost si schimbat. Nu a depus destul de mult efort asa cum a facut-o in primele sale meciuri la „ros-albastrii”
4. Teixeira alearga si se lupta pentru balon, doar e portughez, dar s-a luptat cu portughezii
5. Alibec e unul singur. Un dezavantaj vizibil este ca nu alearga atat cat trebuie. Dar se lupta pentru mingi, chiar daca pe unele le mai si pierde.
6. Tanase e firav, iar Gnohere fiind un pic mai plinut se zbate destul de bine pentru baloane. Sta avansat si e bine. Dar iarasi, e destul de singur uneori.