Ciprian Balanescu si Tabita Teusan au fost cei mai rapizi in cursa Paltinis 1000 si au stabilit astfel recordurile la masculin si feminin in cea mai grea cursa de sprint pe 1000 metri din Romania.

9946fb65-8ced-40cb-b944-6f22d1bf5271Sambata, 15 octombrie, pe partia de schi Oncesti din statiunea Paltinis, in judetul Sibiu, s-a desfasurat prima editie a cursei Paltinis 1000, o cursa de sprint, in urcare, pe distanta de 1000 metri.

Startul s-a dat de pe platoul de langa Telescaunul Paltinis,  la cota 1.430 m unde temperatura a fost de 14 grade Celsius, iar sosirea a fost in varful partiei de schi, la cota 1.671 m, unde temperatura inregistrata a fost de 20 de grade Celsius. Diferenta de nivel de la start la sosire a fost de 241 de metri, iar panta a avut o inclinatie de pana la 60%.

Ciprian Balanescu, multiplu campion national la triatlon, duatlon si aquatlon, a acceptat provocarea de a participa la cursa cu 24 de ore inainte de start si a avut o evolutie senzationala pe cei 1000 de metri in urcare.

Ciprian Balanescu a parcurs traseul cu timpul de 9 minute si 20 de secunde, stabilind astfel primul record al competitiei.

„A fost ceva complet neprogramat pentru mine. Am vazut multi prieteni la start, lume noua si pur si simplu nu am putut rezista acestei provocari. A fost o cursa frumoasa si acum, dupa ce am stabilit cel mai bun timp, astept cu nerabdare pe cineva care sa-mi doboare timpul la editia urmatoare. Voi incerca sa fiu si anul viitor la start pentru a-mi corectat propriul record”, a spus Ciprian Balanescu.

2f4a4d46-20e9-41a3-a674-6396f85700cdLa feminin, recordul a fost stabilit de Tabita Teusan care a reusit sa parcurga traseul cu timpul de 10 minute si 5 secunde. La doar 14 ani, sportiva clubului CSS Soimii Sibiu are deja in palmares o serie de titluri nationale la atletism la categoria sa de varsta si acum este si detinatoarea primului record in cea mai grea cursa de sprint pe 1000 de metri din Romania.

„Mi-a placut foarte tare ideea unei astfel de curse si m-am pregatit special pentru aceasta prima editie. Cel mai greu a fost pe ultima urcare si nu ma asteptam la un timp atat de bun. Acum stiu care este referinta si pentru editia viitoare ma voi antrena pentru a cobori sub 10 minute pe cei 1000 de metri”, a spus Tabita Teusan.

Toma Coconea, invitatul special al primei editii Paltinis 1000, a parcurs traseul in 10 minute si 17 secunde, iar dupa aceea a facut o demonstratie de zbor cu parapanta.

„A fost o cursa frumoasa cu o atmosfera extraordinara. Mi-a placut foarte mult aceasta provocare si de aceea am si luat startul aici. Traseul a fost foarte solicitant si cu siguranta voi veni si la editia urmatoare pentru ca sunt foarte motivat sa-mi imbunatatesc timpul”, a spus Toma Coconea.

Pe podiumurile celor trei categorii, la feminin, au urcat: Tabita Teusan (locul 1, categoria 14 – 25 ani), Adriana Plosnita (locul 1, categoria 26 – 40 ani), Diana Vasiu (locul 2, categoria 26 – 40 ani) si Aurelia David (locul 1, categoria 41 +). La masculin, Andrei Balasan, Paul Scurtu si Andrei Fogorosiu au fost pe podium la categoria 16 – 25 de ani, Ciprian Balanescu, Toma Coconea si Adrian Plosnita la categoria 26 – 40 de ani, iar Francis Sarosi, Petre Manu si Ovidiu Tanase la categoria 41 +.

Pentru a incuraja un stil de viata sanatos, organizatorii au inaugurat si trofeul „LUCKY LOOSER” care se acorda participantului cu cel mai slab timp, tocmai pentru a-l motiva si mai mult sa-si depaseasca limitele. La prima editie Paltinis 1000, Gabriel Dogaru a fost „LUCKY LOOSER” cu timpul de 25 de minute si 42 de secunde.7faf8dbc-8f8d-47fc-a44b-6c14e5441492

„Nu conteaza timpul ci rezultatul final. Am reusit sa urc partia de la Paltinis si asta este cel mai important. A fost o zi frumoasa in care am facut multa miscare in aer liber si rezultatul acesta ma motiveaza si mai mult sa imi schimb stilul de viata intr-unul mai sanatos”, a spus Gabriel Dogaru.