Editia cu numarul unu a SportGuru Timisoara 21k, 700 de participanti din 7 tari, 5 probe – semimaraton, stafeta, cros, cros popular, cursa copiilor. Acestea au fost cele mai importante cifre ale competitiei disputate in orasul de pe Bega, eveniment la care au luat parte sportivi de toate nivelurile de performanta, de toate varstele, de la bunici pana la copii. Au fost doua probe competitive, Ancuta Bobocel fiind singurul atlet roman care a terminat pe primul loc.

Pe 26 martie, in Piata Unirii, s-au aliniat la startul primei editii SportGuru Timisoara 21k, eveniment organizat de Asociatia Sport Guru in parteneriat cu Primaria Timisoara, aproximativ 700 de alergatori, multi din ei veniti de peste hotare, sapte fiind numarul tarilor de provenienta al participantilor. La proba de semimaraton s-a impus kenyanul Henry Kemboi cu un timp de 64.27, urmat indeaproape de sportivii SportGuru – BCR Racing Team, Alexandru Corneschi, pe locul doi (64.56), si Marius Ionescu, pe pozitia a treia (65.30). La feminin, a castigat Ancuta Bobocel (73.19), urmata de Liliana Dragomir (Danci), in 74.43, si de Adela Baltoi, in 74.58.

De altfel, Ancuta Bobocel a fost singurul reprezentant ”tricolor” care a castigat una din cele doua probe competitive, la crosul de 10 kilometri, podiumul, la fete, a fost alcatuit din kenyanca Stellah Barsosio – 34.54 (Kenya), Madalina Florea, 38.18, si Natasa Culafiuc – 39.43 (Serbia), iar la baieti, din Laszlo Gregor – 31.37 (Ungaria), Andrei Ștefana, 32.52, si Ionut Betej, 33.24.

Printre invitatii nostri au fost si fosti campioni mondiali de box. Daca Mihai Leu (campion la profesionisti, WBO) a fost una din personalitatile care a premiat sportivii care au urcat pe podium, maghiarul Istvan Kovacs, fost campion olimpic si dublu-campion mondial de box – la amatori, a si alergat. Ca si in ring, prietenul lui Leu nu a venit doar sa faca figuratie! La 45 de ani, a terminat crosul de 10 km in 43.53, locul 11 la categorie, 24 la general.

Sursa foto: fisheye.ro