Desfasurata la Astana, intalnirea dintre Kazahstan si Romania, din preliminariile Mondialului 2018, s-a incheiat nedecis, scor 0-0.

14567627_663817177129229_8124246834327790274_o

Echipele de start ale celor doua reprezentative au fost urmatoarele:

Kazahstan:Pakalitov-Shomko, Logvinenko, Maliy, Akhmetov, Beysebekov-Kuat, Smakov, Muzhikov-Khizhnichenko, Bayzhanov.
Rezerve:Bekbaer, Otarbayev-Kislitsyn, Abdulin, Mukhutdinov, Nurybekov, Tagybergen, Nurgaliyev, Moldakaraev, Suyumbayev, Amirseitov, Murtazayev.

Romania:Tatarusanu-Benzar, Sapunaru, Grigore, Tosca-Hoban-Adi Popa, Razvan Marin, Stanciu, Chipciu, Stancu.
Rezerve: Pantilimon, Lung Jr., Latovlevici, Moti, Andone, Maxim, Alibec, Keseru, Rotariu, Bicfalvi, Prepelita, Enache.

14714819_663817150462565_5715647690071357156_o

La Astana, „tricolorii” s-au aflat intr-o seara „intunecata”, lipsita de spectacolul paselor precise, asa cum erau in meciul anterior (contra Armeniei). Terenul de joc a facut si el parte dintr-o seara „framantata” de accidentari, incrancenata si cu multe ruperi de ritm. Vorbind de „gazon”, a fost unul greu, unul alunecos, umed, un sintetic ca o mocheta roasa de soareci, din care mingea o lua pe alte cai decat cele dorite de „tricolori”.
Nationala Kazahstanului a parut ca si-a revenit repede dupa infrangerea cu nationala Muntenegrului (scor:0-5) si a jucat in aceasta seara un fotbal dur, „ca la ea acasa”.
Meciul a inceput cum nu se putea mai rau pentru elevii lui Cristoph Daum. Kazahstanul i-a presat in propria jumatate de teren pe „tricolori” minute bune din joc, incercand sa introduca repede mingea in poarta lui Tatarusanu.
Punctul culminant a fost unul trist pentru Romania, deoarece foarte devreme, in minutul 9′, capitanul Dragos Grigore a suferit o accidentare urata. Romanul a fost lovit cu cotul in fata de un fundas al gazdelor; la aceasta faza arbitrul nesanctionand cu cartonas.
In minutul 21′, acelasi Dragos Grigore este martorul  si totodata „actorul principal” al unei faze care putea fi decisiva si grea pentru romani. Accidentat si putin comotionat, fundasul lui Al Sailiya a avut o interventie nedecisa asupra lui Khizhnichenko, care a fost foarte aproape sa dea gol.
Pana la urma, fundasul roman, nemaiputand continua partida a fost inlocuit de Cosmin Moti, care nu se incalzise in prealabil, nestiind ca va fi introdus. Dupa ce meciul anterior (cu Armenia) Razvan Marin a fost laudat si chiar a avut o evolutie foarte buna, in meciul acesta nu s-a lasat mai prejos, incercand sa egaleze evolutia buna cu reprezentativa Armeniei. Astfel, mijlocasul Viitorului s-a remarcat in prima repriza nu numai prin pasa excelenta catre Adi Popa din minutul 16′, ci si la o faza din care putea inscrie singur al doilea sau gol in tricoul reprezentativei Romaniei, in minutul 27′.
In ultimul minut regulamentar al primei reprize s-a consumat o alta faza importanta, in acelasi timp, controversata a meciului, deoarece mijlocasul lui Anderlecht, Alex Chipciu a cazut in careul de 11 metri al gazdelor. Iar cum accidentarea lui Dragos Grigore nu era de ajuns, la aceasta faza (posibil penalty) s-a accidentat si Chipciu, fiind impins de un fundas al gazdelor. Astfel pauza va consemna pe tabela un 0-0 „inghetat”.

Mitanul secund a fost continuat in aceeasi atmosfera stearsa, palida, cu dese fragmentari ca si in prima repriza. Noroc ca nu mai au fost accidentari grave!
Insa pe parcursul desfasurarii jocului „tricolorii” vor gasi cateva momente favorabile lor, cateva ocazii bune, dar fara gol. Cu toate acestea, Kazahstanul va pune mai multe probleme Romaniei in cea de-a doua repriza. Mai tot timpul jocul kazahilor i-a pus „frane” chiar si „motoretei” Adi Popa care a facut cateva driblingiri reusite in cea de-a doua repriza.

14700872_663817347129212_252556417642667613_o

Multe dintre aceste „frane”, multe dintre faulturi nesanctionate de brigada de arbitrii din Polonia.
Insa cea mai frumoasa faza  a meciului a fost cu siguranta de partea Romaniei pe finalul meciului, mai exact in minutul 88″. Astfel, Bogdan Stancu a driblat cativa jucatori din apararea kazahilor, intrand in careu periculos si pasandu-i lui Gabi Enache. Ghinionul romanilor la aceasta faza a fost alunecarea lui Enache, exact in momemtul in care a primit balonul de la Bogdan Stancu.

Romania ramane numai cu 5 puncte in grupa.
Tricolorii vor juca urmatoarele meciuri cu Polonia, respectiv, cu Danemarca. Confruntarea cu Polonia va avea loc pe 11 noiembrie, iar cea cu Danemarca pe 26 martie, anul viitor.