O noua saptamana foarte buna pentru handbalul romanesc, care da semne reale de crestere. Dupa victoriile nationalei masculine, in Belarus si la Cluj cu Polonia, a venit randul echipelor de club sa castige in Liga Campionilor, in “dubla” cu reprezentantele Danemarcei, atat la feminin cat si la masculin.

15193675_1143782459004287_3199369074068018107_nJoi seara, in sala Dinamo, campioana Romaniei, la handbal masculin, Dinamo Bucuresti a castigat in fata danezilor de la Holstebro, vicecampioana din Danemarca. Meciul, unul electrizant, in special datorita suporterilor dinamovisti, care au cantat tot meciul, a fost foarte echilibrat in special in prima repriza, cand dupa un inceput bun al dinamovistilor, danezii au reusit sa revina pe finalul reprizei, reusind sa incheie prima jumatate, la egalitate 12-12. Dupa pauza meciul a continuat in aceiasi nota de echilibru, insa Dinamo a reusit usor, usor sa-si impuna jocul, mai ales prin linia de la 9 metri, unde Sajad Esteki si Ciprian Sandru, cu 7 si respectiv 5 goluri, au facut legea in teren.

15042275_1136670633048803_9121238385684523496_oAstfel Dinamo a reusit sa castige cu 30-25 si pastreaza sanse de calificare in faza urmatoare a Ligi Campionilor, fiind in acest moment pe locul 4 in grupa, cu 9 puncte.

Duminica seara, in sala Polivalenta, fetele de la CSM au jucat ultimul meci in grupe, impotriva danezelor de la Midtjlland, pentru punctele cu care vor merge mai departe in grupele principale, ambele echipe fiind deja calificate in faza urmatoare. Cu o sala “plina ochi” in spate si sub „lupa” Cristinei Neagu, in tribuna, fetele noastre au inceput mai greu fiind conduse in primele 10 minute. Dupa 4-4 insa, echipa a inceput sa-si intre “in mana” si desi portarita danezelor a reusit in multe randuri sa blocheze suturile fetelor de la CSM, acestea au reusit sa se distanteze conducand la pauza cu 12-9.

15168708_1231746366879140_3851876096362984572_oIn partea a doua, fetele noastre au continuat sa joace la un nivel foarte ridicat si foarte important, au reusit sa dezvolte jocul de atac, marcand din toate pozitiile, 9 metri, extreme si pivot, reusind o victorie categorica cu 26-20. In aparare, danezele au fost mai tot timpul blocate, desi viteza acestora, in circulatia balonului, parand de multe ori ametitoare. De remarcat ca, noul antrenor al bucurestencelor, Aurelian Rosca, arata din ce in ce mai mult a “nordic” construind un joc eficient, atat in aparare, cat si in atac. Mai mult, schimbarile facute intre cele doua faze, atac si aparare, au fost facute permanent in functie de forma portarului advers si inspiratia la finalizare, gasind tot timpul solutii in atac, atunci cand portarita danezelor reusea sa “citeasca” aruncarile unei jucatoare de la CSM, reusind astfel sa ramana foarte eficient, in faza de atac. Mai mult pe finalul primei reprize, la ultimul atac din ultimele 30 de secunde, a introdus-o in teren pe Bianca Bazaliu, pustoaica de numai 19 ani, special pentru a inchide atacul cu sut, aceasta reusind chiar sa marcheze primul sau gol in aceasta editie de Liga Campionilor.

15079024_1233189843401459_6731455020915782451_nAstfel CSM merge mai departe cu 2 puncte si va juca in grupa principala 2, alaturi de Gyor, Midtjlland, Krim Ljubljana, Larvik si Esbjerg. Primele 4 echipe se vor califica in “sferturi”.