Astra Giurgiu si-a inceput evolutia mult asteptata in Primavara Europeana contra lui Genk (Belgia), obtinand un egal pretios pe teren propriu (2-2).

Echipele de start au fost urmatoarele:
Astra: Silviu Lung Jr.-Alexandru Stan, Sapunaru, Alves, Fabricio, Junior Morais-Alexandru Ionita, Takayuki, Filipe Teixeira, Budescu-Daniel Niculae.
Rezerve:Gavrilas-Sergiu Bus, Daniel Florea, Oros, Nicoara, Pitian, Balauru.

Genk:Ryan-Castagne, Brabec, Colley, Uronen-Kumordzi, Heynen-Schrijvers, Pozuelo, Trossand-Samatta
Rezerve:Jackers-Berge, Boetius, Buffel, Janssens, Walsh, Zebli.

Astra Giurgiu se afla pentru prima oara in Primavara Europeana, iar in aceasta faza a competitiei a facut o impresie destul de buna. A jucat spectaculos si va putea crede in continuare la o minune: eliminarea lui Genk din Cupele Europene si totodata, calificarea Astrei in optimile UEL.
Cine oare credea ca echipa lui Sumudica poate ajunge in aceasta faza a Cupelor Europene, cand a inceput cu stangul in Grupa E: a fost invinsa in primele doua meciuri de Austria Viena (3-2) si Roma (4-0); a obtinut un egal cu Plzen (1-1), un egal cu Roma (0-0)?

Filipe Teixeira, Constantin Budescu si Takayuki Seto au fost cei mai buni jucatori ai Astrei in partida jucata pe Marin Anastasovici.
Echipa lui Sumudica a facut o prima repriza echilibrata, iar echipa care a deschis scorul a fost Genk, in minutul 25′, prin Timoty Castagne. Chiar si fara Alibec, care a fost cumparat de Steaua dupa lungi si infocate negocieri, Astra a reusit sa egaleze, prin Constantin Budescu, in minutul 43′. Acesta a oferit un gol de senzatie, ducand scorul la 1-1, din assist-ul lui Filipe Teixeira, chiar inainte de pauza.
A doua repriza se poate spune ca a fost in favoarea Astrei. Echipa din Giurgiu a inceput in forta, iar in minutul 53′ Teixeira a fost foarte aproape de a aduce avantaj echipei sale pe tabela.
Insa, cea mai mare ocazie a actului secund ramane sutul lui Budescu, din minutul 63′, cand acesta sterge usor plasa portii lui Ryan, printr-un sut expediat cu exteriorul. O alta faza importanta a reprizei secunde  a constituit-o  intrarea pe teren a lui Sergiu Bus, jucator venit de la Sheffield Wednesday, deoarece acesta a fost scos dupa doar 16 minute de joc, si inlocuit de Viorel Nicoara.
Golul de 2-1 al oaspetilor va veni in minutul 83′, golul lui Leandro Trossard. Iar in ultimul minut regulamentar al meciului, Takayuki Seto le ofera „astralilor” un gol cu capul care va cantari foarte mult in returul din Belgia; a fost un gol dat din pasa lui Daniel Florea, jucator intrat in repriza a doua. Takayuki a dat gol si pentru Astra, dar si pentru un fan din Japonia, in varsta de aproximativ 19 ani care este mare sustinator al echipei din Giurgiu.

Dupa meci nu numai Sergiu Bus a fost deranjat de schimbarea sa dupa doar 16 minute jucate, ci si Florin Lovin:

„Eu, daca as fi antrenor, n-as face asta niciodata. Poate sa greseasca toate mingile, dar nu voi scoate un jucator inainte de pauza sau dupa ce l-am bagat in teren. Mi se pare umilitor fata de el si fata de familia lui. Schimbarea lui Bus a fost o greseala.”- a declarat Lovin (jucator care nu a jucat pentru cumul de cartonase galbene) pe gsp.ro.

Aceasta partida a fost arbitrata de o brigada din Norvegia care l-a avut la centru pe Sven Oddvar Moen, arbitru care a mai fost la centru si in meciul Romania-Turcia, incheiat cu infrangerea „tricolorilor” (0-2), in anul 2013.
Returul cu Genk este programat a se desfasura joi, 23 februarie 2017, cu incepere de la ora 22:05.