Fundatia Special Olympics din Romania va informeaza ca tara noastra a participat cu 15 sportivi la cel mai important eveniment sportiv international din acest an dedicat persoanelor cu dizabilitati intelectuale – Jocurile Mondiale de Iarna Special Olympics, Austria 2017. Delegatia Romaniei a fost formata din sportivi cu dizabilitati intelectuale, antrenori si membri ai organizatiei.

15 sportivi au participat la probe sportive de schi alpin, schi fond, patinaj artistic si snowshoeing, iar doi au luat parte la activitati de promovare a sportului si incluziunii persoanelor cu dizabilitati intelectuale.

In total, sportivii romani s-au intors cu 21 de medalii: 4 de aur, 6 de argint si 11 de bronz.

Au primit medalii:
· Alexandru Marinescu, din Bucuresti – doua medalii de aur la alergare/mers pe zapada;
· Theodor Bucur, din Bucuresti – medalie de aur si medalie de argint la alergare/mers pe zapada;
· Iulian Coltor, din Alba-Iulia – medalie de aur si medalie de bronz la alergare/mers pe zapada;
· Deborah Radu, din Timisoara – medalie de argint la patinaj artistic;
· Maria Mosoiu, din Brasov – medalie de argint si bronz la alergare/mers pe zapada;
· Viorel Tataru, din Ilfov – medalie de argint si bronz la schi alpin;
· Mara Oprea, din Arad – medalie de bronz la alergare/mers pe zapada;
· Oana Negrea, din Deva – medalie de bronz la alergare/mers pe zapada;
· Nicoleta Stan, din Bucuresti – doua medalii de bronz la schi alpin;
· Denisa Iliescu, din Bucuresti – doua medalii de bronz la schi alpin;
· Andrei Cupsa, din Baia -Mare – medalie de bronz la schi alpin;
· Marian Ionita, din Bucuresti – medalii de argint si de bronz la schi fond;
· Codrut Moldoveanu, din Ploiesti – medalie de argint la schi alpin.

Sportivii Florin Ilie din Ilfov si Alexandru Toma,din Timisoara, au obtinut locurile 4,5, respectiv 6 la schi aplin si patinaj artistic.

Jocurile Mondiale de Iarna Special Olympics au avut loc in Austria in perioada 14-25 martie. Ceremoniei de Deschidere a avut loc pe 18 martie pe Stadionul Planai din Schladming, iar Ceremonia de Incheiere a fost gazduita pe 24 martie de UPC Arena din Graz.

Cel mai mare eveniment sportiv umanitar din lume din acest an a insemnat 107 delegatii din tot atatea tari si un total de peste 2700 de sportivi. Au fost alaturi de competitori 1100 de antrenori, 3000 de voluntari si 5000 de membri ai familiilor sportivilor.

Determinarea si curajul sportivilor nostri a fost impresionanta. De putine ori avem sansa sa vedem in acelasi loc tineri cu dizabilitati care sa aiba atatea abilitati si care sa se lupte cu atata hotarare pentru a castiga respectul celor din jur,  a spus Roxana Ossian, Șeful delegatiei Romaniei, director de programe, Special Olympics Romania.

 

Staff tehnic si antrenorii echipei noastre sunt:

· Staff tehnic: Roxana Ossian (sef de delegatie), Katharina Kiss – Coordonatori Sporturi de Iarna, Special Olympics Romania.
· Schi fond – Prof.univ .dr. Florin Pelin, Rector al Universitatii Nationale de Educatie Fizica si Sport din Bucuresti, Coordonator tehnic si antrenor al echipei de schi fond a Special Olympics Romania.
· Schi alpin – Dumitru Vasilescu, lector univ. dr. la Universitatea Nationala de Educatie Fizica si Sport din Bucuresti, Coordonator tehnic al echipei de schi alpin, Roxana Ossian, Katharina Kiss si Andrei Anutoiu antrenori ai echipei de schi alpin a Special Olympics Romania.
· Patinaj artistic – prof.univ .dr. Simona Petracovschi, Prodecan al Facultatii de Educatie Fizica si Sport, Universitatea de Vest Timisoara, antrenor al echipei de Patinaj Artistic a Special Olympics Romania.
· Snowshoeing – George Cernucan si Emilia Radulescu, antrenori al echipei de Snowshoeing a Special Olympics Romania.
· Asistent sef de delegatie, Laura Moiceanu.

„Sportivii nostri au aratat ca pot practica sporturile de iarna cu multa pricepere. Ne-au facut mandri ca si-au pus toata concentarea si vointa pentru a urca pe podium si a obtine o medalie, recompensa ravnita de toti sporitivii intr-un concurs. Pentru noi, antrenorii lor conteaza sa ii vedem zambind si sa ii putem incuraja in continuare sa faca sport si sa isi etaleze abilitatile, in ciuda dizabilitatilor pe care le au”, a declarat Prof. univ. dr. Florin Pelin, Rector al Universitatii Nationale de Educatie Fizica si Sport din Bucuresti, coordonator tehnic si antrenor al echipei de schi fond a Special Olympics Romania.

In paralel cu Jocurile Mondiale, in perioada 16 – 22 martie 2017, Special Olympics Romania a participat cu o echipa de doua tinere la Summitul International de Tineret: Andreea Mustareata Pivniceru, sportiva Special Olympics si Cristiana Iovanel, partener fara dizabilitati, au luat parte la ateliere si discutii despre o societate incluziva. La Seminarul International pe teme de Fitness, Romania a fost reprezentata de Raluca Avram, sportiva, care va deveni primul instructor cu Sindrom Down de Fitness si de stil de viata sanatoasa.

Participarea delegatiei de sportivi Special Olympics Romania la Jocurile Mondiale de Iarna a fost posibila cu sprijinul Hervis Sports & Fashion – Partener Tehnic, Herbalife Nutrition, Pletl, 7card, Duckadam 86, Sovis Print, HI Q Prod, Mediater, Motivation SRL, Construct Perom, OMV Petrom, cu sprijinul Adrenallina Media. Pregatirea sportivilor pentru a concura la cele patru sporturi se datoreaza parteneriatului indelungat cu Universitatea Nationala de Educatie Fizica si Sport din Bucuresti.

Despre Special Olympics Romania

Special Olympics este o miscare globala care valorifica potentialul uman prin puterea transformatoare a sportului. Special Olympics ajuta persoanele cu dizabilitati intelectuale sa fie acceptate si implicate ca membri activi ai comunitatilor din care fac parte, pentru a crea o societate respectata si incluziva pentru noi toti. Folosind sportul drept catalizator, impreuna cu programele colaterale de sanatate si educatie, Special Olympics lupta impotriva pasivitatii, nedreptatii si intolerantei. In Romania din 2003, Special Olympics a ajutat, pana in prezent, peste 25.000 de copii, tineri si adulti cu dizabilitati intelectuale sa fie cetateni activi ai comunitatii.