Dupa o zi de pauza, competitia europeana ECU Youth Mamaia 2017 a continuat cu runda 6.  Sponsorii si partenerii care au contribuit la buna organizare: Aqua Carpatica, Alpha Bank, Turkish Airlines, Renault, BIC, Orange, Bucharest Airports, Primaria Constanta, Realitatea TV, Agerpres, Sport Extrapress, Sport In Imagini si AfirmativPr. A fost momentul desprinderii catorva jucatori, care acumuland maximul de puncte (6 victorii) au luat o mare optiune pentru titlul continental.  De remarcat ca au mai ramas in concurs doar 3 jucatori care au realizat 6 victorii din 6 posibile: CM Royal Shreyas (ENG) la U08, WCM Svergina Sofya (RUS) la Girls 08, WCM Shubenkova Veronika (RUS) la Girls 10.

Runda 7 programeaza partida celor mai titrati sahisti de la acest campionat european:

GM Deac Bogdan-Daniel 2559 5 5 IM Martirosyan Haik M. 2570

 

Bogdan Deac, singurul mare maestru din cei 1200 de jucatori prezenti la Mamaia isi respecta statutul si este lider dupa 6 runde la Open U 18 cu 5 puncte. După un inceput ezitant, remiza in prima runda, Bogdan si-a demonstrat clasa şi este pe primul loc cu 3 runde inainte de final.

Iata si celelalte clasari ale romanilor, ne referim la cele mai bune pozitii la toate varstele, din cei 163 de tricolori.
Open 8 ani Popescu loc 21 cu 4 puncte
Open 10 Mogârzan 11 – 4,5
Open 12 Antonică 3 – 4,5
Open 14 Gavrilescu 7- 4,5
Open 16 Ileana 8 – 4,5
——————————-
Fete 8 Darie 13 – 4
Fete 10 Fileru 7 – 4,5

Fete 12 Mătăsaru 15 – 4

Fete 14 Lehaci 10 – 4,5

Fete 16 Ciocan 15 – 4

Fete 18 Jakob 26 – 3

Consemnam mai jos configuratia primelor locuri la cele 12 categorii de varsta:

Open U08
1 CM Royal Shreyas ENG 1700 6,0
2 Samunenkov Igor UKR 1794 5,5
3 CM Vetokhin Savva RUS 1703 5,0
4 Ljepic Andrej SRB 1616 5,0
5 Kiladze Luka GEO 0 5,0
 

Open U10

1 Maurizzi Marc Andria FRA 1947 5,5
2 Klimkowski Jan POL 1761 5,0
3 CM Fiszer Bartosz POL 2009 5,0
4 CM Samadov Read AZE 1848 5,0
5 Makridis Dimitrios GRE 1288 5,0
 

Open U12

1 CM Suleymanli Aydin AZE 2351 5,5
2 Chyzy Jakub POL 2060 5,5
3 Luczak Filip POL 1866 5,0
4 Antonica Dragos-Andrei ROU 2188 5,0
5 CM Tsvetkov Andrey RUS 2219 5,0
 

Open U14

1 Henderson De La Fuente Lance ESP 2408 5,0
2 FM Kucuksari Kaan SWE 2319 5,0
3 FM Yeritsyan Aram RUS 2264 5,0
4 De Boer Eelke NED 2233 5,0
5 Mis Mieszko POL 2245 5,0
 

Open U16

1 FM Matviishen Viktor UKR 2431 5,5
2 Salemgareev Tagir RUS 2354 5,0
3 IM Van Foreest Lucas NED 2485 5,0
4 IM Hakobyan Aram ARM 2472 4,5
5 Szpar Milosz POL 2308 4,5
 

Open U18

1 GM Deac Bogdan-Daniel ROU 2559 5,0
2 IM Thybo Jesper Sondergaard DEN 2466 5,0
3 IM Martirosyan Haik M. ARM 2570 5,0
4 Kouskoutis Georgios-Alexandro GRE 2314 4,5
5 IM Santos Ruiz Miguel ESP 2505 4,5
 

Girls U08

1 WCM Svergina Sofya RUS 1472 6,0
2 WCM Zubkovskaya Ekaterina BLR 1399 5,0
3 Shukhman Anna RUS 1583 5,0
4 Kirtadze Anastasia GEO 1193 4,5
5 WCM Zavivaeva Evelina RUS 1406 4,5
 

Girls U10

1 WCM Shubenkova Veronika RUS 1505 6,0
2 Pawicka Magdalena POL 1826 5,0
3 WCM Gasimova Samra AZE 1578 5,0
4 Muradyan Anahit ARM 1268 5,0
5 WCM Mikheeva Galina RUS 1596 5,0
 

Girls U12

1 Lomaia Diana GEO 1753 5,5
2 WCM Ince Safiye Oyku TUR 1737 5,0
3 Zhurova Anna RUS 1864 5,0
Dubovyk Anastasiia UKR 1785 5,0
5 Wikar Martyna POL 1943 5,0
 

Girls U14

1 WFM Beydullayeva Govhar AZE 2164 5,5
2 Berdnyk Mariia UKR 2055 5,5
3 Krasteva Beloslava ECX 2048 5,0
4 Aubert Estee FRA 1800 5,0
5 WFM Eizaguerri Floris Maria ESP 2098 4,5
 

Girls U16

1 WIM Badelka Olga BLR 2335 5,5
2 Maltsevskaya Aleksandra RUS 2271 5,0
3 FM Schneider Jana GER 2231 5,0
4 WFM Goltseva Ekaterina RUS 2214 4,5
5 FM Cvitan Ena CRO 2270 4,5
 

Girls U18

1 FM Garcia Martin Marta ESP 2360 5,5
2 Kubicka Anna POL 2221 5,0
Asatryan Sona ARM 2043 5,0
4 Dwilewicz Katarzyna POL 1884 4,5
5 WFM Korchagina Alena RUS 2158 4,0