La Vatra Dornei s-a desfasurat prima proba din cadrul Campionatului Mondial de Sanie pe partie naturala, si anume proba pe echipe. Federatia Romana de Bob si Sanie are deosebita placere sa va anunte ca echipa Romaniei a obtinut locul IV, cu timpul total de 4:20.36. Meritul acestei reusite le revine romanilor Anisoara Hutopila, Adrian Filimon, Ciprian Tazlaoanu si Bogdan Morosan.

Sportivii Romaniei au surclasat echipa Germaniei (4:23.79), Ukrainei (4:25.32), Turciei (4.25.65), Sloveniei (4:26.36) si Poloniei (4:33.25). La aceasta proba, locul I a fost ocupat de echipa Austriei formata din Tina Unterberger, Thomas Kammerlander, Rupert Brueggler si Tobias Angerer (4:02.44), pe locul II s-a clasat echipa Italiei formata din Greta Pinggera, Alex Gruber, Patrick Pigneter si Florian Clara(4:03.85), iar locul III a fost adjudecat de echipa Rusiei formata din Svetlana Zaravina, Juri Talikh, Aleksey Martyanov si Ivan Rodin (4:04.06).

„Tinand cont ca vorbim despre un Campionat Mondial vorbim de cea mai buna clasare a Romaniei in aceasta disciplina. Nu putem decat sa fim foarte fericiti. Noi de la inceput am visat la locul IV, constienti fiind ca nu ne putem apropia de cei mai buni, iar concurenta a fost foarte mare. Am batut Germania si este o performanta care ne da un plus de optimism pentru viitor”, a precizat declarat Adrian Filimon, sportivul echipei nationale de sanie pe piste naturale.

Proba pe echipe a fost una spectaculoasa. Din fiecare natiune au luat startul, pe rand, o fata, un baiat si un echipaj de dublu, iar la finalul coborarilor timpul celor trei s-a cumulat.

Competitia a fost urmarita de zeci de spectatori, iar echipa Romaniei a fost felicitata de catre conducerea Federatiei Internationale de Sanie pentru rezultatul remarcabil obtinut in aceasta competitie.

“Este un rezultat extrem de bun, deoarece noi am inceput aceasta disciplina, sanie pe piste naturala, in urma cu cinci ani. Am organizat la Vatra Dornei etape de Cupa Mondiala, am avut Campionat Mondial de Juniori, iar acum este competitia suprema si totodata pentru prima data organizata in Romania. Fata de alte tari care s-au clasat pe podium, pentru noi locul IV este unul extrem de bun si suntem foarte multumiti de echipa noastra. Speram ca si maine, in competitiile de simplu, sportivii nostri sa se prezinte la fel de bine“, a precizat Sorin Buta, presedintele Federatiei Romane de Bob si Sanie.

La Campionatele Mondialele de la Vatra Dornei participa peste 100 de sportivi din 19 tari. Sambata, 04 februarie, sunt programate: prima mansa la dublu ( ora10.00), simplu feminin (ora10.35), mansa a doua la dublu (finala – 11.45), precum si prima mansa la simplu masculin (12.30).

Foto: © Chris Walch si © Marian Negotei

Ziaristul Radu Levarda, referitor la acest eveniment, a dorit sa ne ofere cateva amanunte de ultima ora:

„Dupa doua editii ale Cupei Mondiale si una a Mondialelor de juniori, municipiul Vatra Dornei a organizat in primul weekend de februarie al acestui an editia cu numarul 21 a campionatelor lumii de sanie pe piste naturale. Intrecere la care au participat sportivi si sportive din 19 tari, cele mai bune dovedindu-se Italia si Austria, invingatoare in cate doua probe. Romania si-a realizat obiectivul, o clasare aproape de podium la concursul pe echipe. Nu oricum, ci inaintea uneia dintre natiunile puternice in acest sport, Germania.
Din pacate, timpul a facut feste organizatorilor si concurentilor in ultima zi, obligandu-i pe reprezentantii delegatilor tehnici si antrenorilor, sa decida anularea manselor secunde ale probelor de simplu masculin si feminin. Competitia a debutat cu proba pe echipe, castigata de Austria, secondata de Italia, Rusia si Romania, in formula Anisoara Hotopila, Adrian Filimon, Ciprian Tazlauanu, Bogdan Morosan. A urmat concursul de dublu, care avea sa revina austriecior Ruppert Brueggeler-Tobias Angerer, secondati la 78 de sutimi de italienii Patrick Pignetter-Florian Clara si la 1,32 secunde de rusii Aleksei Martianov-Ivan Rodin.
Cei mai buni la simplu, dupa o singura mansa, aveau sa fie italienii Alex Gruber si Greta Pinggera. Au mai prins podiumul Iuri Talih, Rusia, Thomas Kammerlander, Austria, la masculin, Evelin Lanthaler, Italia si Tina Unterberger, Austria. Romanii Denis Ciobaniuc si Nicoleta Burlui au reprezentat Romania.
Conducerea Federatiei Internationale de Lupte, Josef Fendt, presedinte si Harald Steyrer, a apreciat  efortul organizatorilor si valoarea de ansamblu a competitiei. La randul lor, Sorin Buta, presedintele federatiei noastre si antrenorul federal Sorina Ticu s-au declarat multumiti de clasarea langa podium a echipei si de sprijinul acordat de MTS, COSR si primaria municipiului Vatra Dornei.”