La a treia participare consecutiva la Jocurile Olimpice de Iarna, saniera in varsta de 32 de ani, Raluca Stramaturaru, a ocupat locul 7 in proba individuala de la Pyeong Chang. Este cea mai buna clasare  romaneasca din ultimii 26 de ani, cand, la Albertville, Ioan Apostol si Liviu Cepoi incheiau la un pas de podium, pe pozitia 4, la dublu. Doi ani mai tarziu, cei doi au incheiat pe 6 la Lillehamer.

Sportiva, nascuta la Sinaia, legitimata la CSAM Bucegi Predeal, unde e antrenata, ca si la lotul national, de Eugen Radu, a avut un parcurs apreciat in cele patru manse. A fost a opta in prima, a zecea in urmatoarea si a noua in a treia, calificandu-se in finala de 20. In mansa cu numarul 4 a ocupat locul 6, la 233 de sutimi de germanca Natalie Geisenberger, campioana precedentei editii de la Soci. Contabilizand si mansele anterioare, Stramaturaru avea sa ocupe pozitia 7, cu 3:06,288. Au urcat pe podium germancele Natalie Geisenberger, 3:05,232, medaliata cu aur si Dajane Eitberger, 3:05,999, argint si canadianca Alex Gough, 3:06,644.
La editiile anterioare romanca a incheiat pe 21 la Vancouver, in 2010 si  pe 30 la Soci, patru ani mai tarziu. Dintre rezultatele obtinute in ultima vreme merita mentionate prezentele in Top ten la etapele de Cupa Mondiala de la Lillehamer, locul 6 si Altenberg, 10, precum si bronzul obtinut la Cupa Natiunilor desfasurata la Lake Placid, SUA. In actualul ciclu olimpic a castigat o etapa de Cupa Natiunilor si a fost de mai multe ori in primele 20 la concursurile din cadrul Cupei Mondiale.
Raluca isi poate imbunatati rezultatul in proba de stafeta mixta pe echipe.