Baschetbalistii sibieni s-au intorc cu bronzul de la Cupa Timisoara, acolo unde au jucat doua partide de pregatire in cadrul turneului amical. BC CSU Sibiu a jucat in compania unei echipe din Serbia, si o alta din Ungaria, incheiate cu o infrangere si o victorie.14322305_1411020672260305_1385008039877822476_n

BC CSU Sibiu a participat, vineri si sambata, la un nou turneu, disputat la Timisoara, unde a jucat doua meciuri de pregatire in compania echipei din Serbia, Tamis Pacevo (vineri), si a celei din Ungaria, Kecskemeti TE, (sambata).

In meciul de vineri echipa noastra a pierdut cu Tamis Pancevo, scor 54-70 (15-16, 18-30, 11-13, 10-11). Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Kevin Hardy 14p, Marcel Davis 13p, Bogdan Popescu 12p, Rdu Paliciuc 5p, Lalovic 4p, Igor Mijajlovic si Vlad Tincu, cate 3 puncte.

Sambata, Sibiul a jucat pentru locurile trei si patru si a invins Kecskemeti TE, scor final 70-67 (22-13, 19-12, 14-23, 15-19). BC CSU Sibiu a condus la pauza la 16 puncte, echipa din Ungaria, urmand ca in a doua parte a meciului sa piarda din avantaj. Cei de la Kecskemeti s-au apropiat la 6 puncte, iar in sfertul al patrulea, sibienii s-au vazut chiar condusi. Pe final insa am revenit, ultimul atac incheindu-se cu un cos de trei puncte marcat de Lalovic.

Au fost doua meciuri total diferite, ca si abordare, pentru noi. In primul am facut o aparare foarte slaba si foarte multe greseli. Am avut procentaje slabe la orice tip de aruncari si asta nu ne-a permis sa castigam. In al doilea meci, am fost mult mai agresivi, si asta s-a vazut la pauza, cand aveam avantaj de 16 puncte. Apoi am incetinit si le-am permis sa si conduca, la un moment dat, dar am reusit sa castigam. A fost un test bun si am facut pasi, mici, dar siguri, in pregatire. Va trebui sa ne mai punem la punct cateva lucruri si vom fi pregatiti pentru inceputul de campionat, a spus Dan Fleseriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

BC CSU Sibiu joaca prima etapa in 19 septembrie de la orele 18:30, in Sala Transilvania, in compania echipei din Craiova.