Romania din nou pe podiumul european cu o prestatie fara greseala! Nicolae Onica locul 2 la total!

onica-94-kg-u23Nicolae Onica, categoria 94 kg tineret, legitimat la CS Dinamo, castiga argintul european la total si la aruncat,  cu performanta 207 kg si 374 kg. La smuls Onica s-a clasat pe locul 3 cu 167 kg. Clasamentele au fost completate de sportivii Roshchupkin Konstantin si Maligov Adam din Rusia si de lituanianul Stanulis Zygimantas, dupa cum urmeaza:

TOTAL

Maligov Adam – 377 kg RUS

Onica Nicolae – 374 kg ROU

Roshchupkin Konstantin – 366 kg RUS

SMULS

Maligov Adam – 170 kg RUS (mai usor la cantarul oficial)

Stanulis Zygimantas – 170 KG LTU

Onica Nicolae – 167 kg ROU

ARUNCAT

Maligov Adam – 207 kg RUS (mai usor la cantarul oficial)

Onica Nicolae – 207 kg ROU

Roshchupkin Konstantin – 201 kg RUS

Inca 2 medalii de argint si un bronz pentru Romania prin Andreea Aanei !

Aanei Andreea, categoria +75, a cucerit, in aceasta seara, trei medalii in cadrul Campionatelor Europene de Tineret de la Eilat. Aanei a reusit sa se claseze pe locurile 2, la total si la smuls, cu performantele 232 kg si 106 kg, in timp ce, la aruncat, a castigat bronzul cu 126 kg.aanei-cat-75-tineret

Ucraineanca Lysenko Anastasiia s-a impus in fata adversarelor la smuls, aruncat si la total cu 120, 150 si 270 kg. La smuls, bronzul i-a revenit sportivei Anna Vanbellinghen din Belgia cu 105 kg. La aruncat, medalia de argint a fost castigata de ucraineanca Pustovarova Hanna cu 130 kg.

Romania are pana acum 30 medalii in cadrul Campionatelor Europene de Juniori si Tineret din Israel.