Guvernul Romaniei a aprobat trei proiecte de hotarare privind  acordarea cetateniei tarii noastre unui numar de trei luptatori, unul din Rusia si doua din Ucraina. Albert Saritov, alaturi de cele doua luptatoare cu prenumele Katerina, Sassa si Jidacevska (Zhydachevska), vor putea participa pentru tara noastra la ultimul turneu preolimpic mondial de la Istanbul, la inceputul lunii mai.

Saritov, de origine cecena, are 30 de ani si un bronz mondial la categoria 84 kilograme a stilului libere.
Sassa, 24 ani, categoria 75 kilograme, a ocupat locul 11 la campionatele lumii, incheind pe 8 la Cupa Mondiala.
Jidacevska, 22, 58 kilograme, va obtine cel mai repede pasaportul romanesc, nereprezentand niciodata Ucraina la competitii internationale.
Conationalul Evgheni Orlov, 26 ani, categoria 120 kilograme, greco-romane ar putea fi naturalizat spre toamna, intrand in carti pentru competitiile din anii urmatori, cu bataie lunga spre Tokyo, gazda Jocurilor Olimpice din 2020.
Presedintele FR Lupte, Razvan Parcalabu, a mentionat ca a fost sprijinit de omologul sau din fruntea COSR, Alin Petrache, in demersul sau de naturaliza sportivi valorosi, capabili sa ia medalii olimpice. „Guvernul a fost receptiv, iar dupa indeplinirea formalitatilor obisnuite, publicarea hotararirilor in Monitorul Oficial si luarea pasapoartelor, sportivii vor putea reprezenta Romania la ultimul turneu preolimpic si apoi la marea intrecere de la Rio de Janeiro. „