Rugbyistii de la CSM Bucuresti s-au calificat in premiera in finala, eliminand detinatoarea trofeului si campioana in exercitiu, Timisoara Saracens.

„Nu e nici o pacaleala, CSM e in finala”. Asta s-a auzit din vestiarul bucurestenilor la finalul meciului de pe stadionul Arcul de Triumf din Capitala. CSM Bucuresti a invins Timisoara, 27-22, in semifinala Cupei Romaniei, ajungand pentru prima data in istorie in ultimul act al competitiei. Sambata viitoare, ei vor juca pentru trofeu cu Baia-Mare, echipa care a invins Steaua, 16-7.
Banatenii, detinatori ai trofeului inca din anul 2014, au fost anihilati in prima repriza de bucuresteni, care au intrat la cabine cu un avantaj solid, 17-0. Repriza a doua a fost mult mai disputata, timisorenii reusind sa echilibreze jocul, dar ” tigrii” i-au rapus pe ” lei” si n-au avut emotii la final, 27-22.

„Este o victorie muncita, frumoasa, de abia asteptam sa jucam finala. Suntem pregatiti sa infruntam pe oricine. Noi ne-am facut treaba din semifinala si asta conteaza cel mai mult. O sa sarbatorim dupa finala, acum ne vom odihni. Jucam saptamana viitoare, castigam, apoi sarbatorim cum trebuie. Prin evolutiile noastre sunt convins ca i-am pus pe jar pe adversarii din campionat, am crescut de la meci la meci. La inceputul sezonului am pierdut puncte prosteste, dar acum incercam sa le recuperam”, a marturisit Adrian Ion, capitanul de la CSM Bucuresti. Kamil Sobota, marcator al unui eseu contra Timisoarei, a dezvaluit cum au reusit bucurestenii sa dea peste cap calculele hartiei si sa elimine detinatoarea trofeului: „Am dat dovada de daruire si devotament in acest meci. Nu petrecem acum, incercam sa ne recuperam dupa partida aceasta foarte grea. Vom face o petrecere de pomina dupa finala”.

Apjok: „CSM e surpriza placuta a competitiei”

Antrenorul „tigrilor”, Eugen Apjok, a fost multumit de jocul elevilor sai in meciul cu Timisoara, dar le transmite acestora ca fara un trofeu castigat, tot parcursul bun din Cupa Romaniei trece in plan secund. „Am intalnit echipa campioana, foarte puternica, fizica, am facut o prima repriza buna, am avut 17-0 la pauza, trebuia sa marcam mai mult, daca eram mai atenti. Cand joci cu echipa campioana trebuie sa nu ratezi nici o oportunitate de a inscrie puncte. A fost o surpriza placuta CSM-ul, victoria este fara dubii, am aratat un rugby de calitate. In repriza a doua am avut o aparare foarte buna, le-am zis la pauza ca trebuie sa strangem din dinti si sa trecem peste orice durere si ma bucur ca baietii au facut asta si ii felicit. Trebuie sa ne pastram fortele, a fost multa durere si cu siguranta avem nevoie de multa gheata sa ne recuperam. E important ca ne-am calificat in ultimul act al competitiei, dar baietii trebuie sa fie constienti ca nu am realizat nimic inca, trebuie sa o si castigam. Ma bucur ca am ajuns intr-o finala, prima din istoria clubului, eu sunt obisnuit cu ele pentru ca am disputat multe, baietii sa-si canalizeze energia pozitiva si sa se bucure de moment si sa joace relaxati”.

Vor sa petreaca inedit dupa finala

In cealalta semifinala s-au duelat Baia-Mare si Steaua, iar castig de cauza au avut gazdele, scor 16-7. Cei de la CSM Bucuresti au marturisit ca nu au avut preferinte in privinta adversarului si ca ar fi asteptat pe oricare dintre cele doua echipe sa joace cu trofeul Cupei Romaniei pe masa, sambata viitoare, pe stadionul Arcul de Triumf, din Capitala. „Orice partida cu Steaua sau Baia-Mare este dificila, sunt adversari mai bine cotati fata de noi, nu am ajuns la nivelul la care sa spunem ca suntem cea mai buna echipa”, a spus antrenorul Eugen Apjok. Kamil Sobota recunoaste ca si-ar dorit sa joace cu Steaua, echipa pe care „tigrii” au invins-o in urma cu o saptamana:” Eu as fi mizat pe Steaua ca adversar pentru finala, dar important e ca noi ne vom darui suta la suta si speram sa invingem”. Pentru ca au lasat pentru finala petrecerea, jucatorii de la CSM s-au gandit cum vor celebra castigarea primei Cupa din istoria clubului. „Ne vom dezbraca si vom face baie in fantanile din centru…sa fie ceva frumos si pentru fanele noastre. Iubitele nu sunt geloase, ele stiu ca suntem baieti fideli”, a spus, mai in gluma, mai in serios, Kamil Sobota. Tehnicianul Eugen Apjok a marturisit ca se va supune provocarii lansate de elevii sai: „As face orice nebunie, important este sa castigam si ei sa capete multa experienta. Sper doar sa nu fie foarte emotionati, avand in vedere ca pentru unii este prima finala pe care o joaca”.