ECU Youth Mamaia 2017 a programat runda 7. Sahistii romani Bogdan Deac, locul 2,  si Dragos Antonica, locul 4, se mentin in lupta pentru laurii competitiei.

Singurii jucatori cu punctaj absolut (7 puncte din 7 posibile!) sunt doar sahistii de la categoriile cele mai mici de varsta: CM Royal Shreyas (ENG) la Open U08 si  WCM Svergina Sofya (RUS) la Girls 08. Prin comparatie, la grupele de varsta U16 si U 18, acolo unde sunt multi jucatori cu mare experienta de concurs, clasamentul este extrem de strans: 3 jucatori cu 5.5 puncte la U18 – IM Thybo Jesper Sondergaard (DEN), GM Deac Bogdan Daniel (ROU) si IM Martirosyan Haik M. (ARM); 6 jucatori la U16 cu 5,5 puncte in urmarirea liderului IM Van Foreest Lucas (NED) care a adunat 6 puncte, avand o performanta ELO (perf.rating) de 2633. La Girls18 la un punct s-a desprins FM Garcia Martin  Marta (ESP) fata de locul 2 ocupat de Asatryan Sona (ARM) care a acumulat 5,5 puncte. Jucatoarea spaniola a realizat pana acum o performanta ELO de 2490.

Asa cum ne-a obisnuit, entuziastul gazetar Aristotel Bunescu a intocmit evidenta performerilor romani, a celor mai buni sahisti romani dupa 7 runde:

Baieti:

Open 8 Buzuriu loc 21 cu 5 puncte; Open 10 Mogarzan 22 – 4,5; Open 12 Antonica 4 – 5,5; Open 14 Gavrilescu 21 – 4,5; Open 16 Ileana 10 – 5; Open 18 Deac 2 – 5,5

Fete

Girls 8 Darie 10-5; Girls 10 Fileru 11-5; Girls 12 Matasaru 11 – 5; Girls 14 Ciolacu 11-5; Girls 16 Ciocan 9-5; Girls 18 Cimpean 25-3,5

Clasamentele cu primii 5 jucatori la toate categoriile de varsta:

Open U08
1 CM Royal Shreyas ENG 1700 7,0
2 Ljepic Andrej SRB 1616 6,0
3 Camlar Arda TUR 1361 6,0
4 Giang Tran Nam HUN 1561 6,0
5 Bartodziej Bartosz POL 1402 6,0
 

Open U10

1 Maurizzi Marc Andria FRA 1947 6,5
2 Kolesov Gordey RUS 1672 6,0
3 Klimkowski Jan POL 1761 5,5
4 CM Fiszer Bartosz POL 2009 5,5
CM Samadov Read AZE 1848 5,5
 

Open U12

1 CM Suleymanli Aydin AZE 2351 6,5
2 Luczak Filip POL 1866 6,0
3 Chyzy Jakub POL 2060 6,0
4 Antonica Dragos-Andrei ROU 2188 5,5
5 CM Tsvetkov Andrey RUS 2219 5,5
 

Open U14

1 FM Yeritsyan Aram RUS 2264 6,0
2 De Boer Eelke NED 2233 6,0
3 Henderson De La Fuente Lance ESP 2408 5,5
4 Makarian Rudik RUS 2146 5,5
5 Avalyan Artur RUS 2277 5,5
 

Open U16

1 IM Van Foreest Lucas NED 2485 6,0
2 FM Matviishen Viktor UKR 2431 5,5
3 FM Esipenko Andrey RUS 2540 5,5
4 FM Vrolijk Liam NED 2418 5,5
5 IM Erenberg Ariel ISR 2386 5,5

Open U18

1 IM Thybo Jesper Sondergaard DEN 2466 5,5
2 GM Deac Bogdan-Daniel ROU 2559 5,5
3 IM Martirosyan Haik M. ARM 2570 5,5
4 Kouskoutis Georgios-Alexandro GRE 2314 5,0
5 FM Sorokin Aleksey RUS 2486 5,0
 

Girls U08

1 WCM Svergina Sofya RUS 1472 7,0
2 Fedorova Olesya RUS 1534 5,5
3 Petrenko Maryna UKR 0 5,5
4 Keskinler Ela TUR 1276 5,0
5 WCM Zavivaeva Evelina RUS 1406 5,0
 

Girls U10

1 WCM Shubenkova Veronika RUS 1505 6,5
2 WCM Mikheeva Galina RUS 1596 6,0
3 Mustu Hatice Asli TUR 1365 5,5
4 Pawicka Magdalena POL 1826 5,5
5 WCM Markus Molli Amina HUN 1520 5,5
 

Girls U12

1 Dubovyk Anastasiia UKR 1785 6,0
2 WCM Allahverdiyeva Ayan AZE 2042 6,0
3 Wikar Martyna POL 1943 6,0
4 WCM Ince Safiye Oyku TUR 1737 5,5
5 Lomaia Diana GEO 1753 5,5
 

Girls U14

1 WFM Beydullayeva Govhar AZE 2164 6,5
2 Aubert Estee FRA 1800 6,0
3 Berdnyk Mariia UKR 2055 5,5
4 Esadze Tamari GEO 1863 5,5
5 Krasteva Beloslava ECX 2048 5,0
 

Girls U16

1 WIM Badelka Olga BLR 2335 6,0
2 WFM Goltseva Ekaterina RUS 2214 5,5
3 FM Schneider Jana GER 2231 5,5
4 FM Antova Gabriela ECX 2256 5,5
5 Sargsyan Anna M. ARM 2047 5,5
 

Girls U18

1 FM Garcia Martin Marta ESP 2360 6,5
2 Asatryan Sona ARM 2043 5,5
3 Dwilewicz Katarzyna POL 1884 5,0
4 Kubicka Anna POL 2221 5,0
WFM Korchagina Alena RUS 2158 5,0