ECU Youth Mamaia 2017 s-a terminat printr-o grandioasa ceremonie de premiere, desfasurata in Piata Perla din Mamaia. La fiecare grupa de varsta au fost premiati primii 5 clasati, acestia urcand pe podium pentru a primi frumoase premii. Cele mai multe medalii de aur au fost obtinute de Rusia care a cucerit 4 titluri continentale prin : Svergina Sofya – Girls U08; Shubenkova Veronika – Girls U10; Mironenko Galina – Girls U12 and Esipenko Andrey – Open U16.

 

FM Ileana George ROU 2219

Tari cu 2 titluri: Danemarca (Bjerre Jonas Buhl – Open U14 si Thybo Jesper Sondergaard – Open U18 ) and Azerbaijan (Suleymanli Aydin – Open U12 si Beydullayeva Govhar – Girls U14).

Tari cu un titlu: Ungaria (Giang Tran Nam – Open U08); Franta (Maurizzi Marc Andria – Open U10); Belarus (Badelka Olga – Girls U16) si Armenia (Asatryan Sona – Girls U18).

Brigada de arbitrii condusa de IA Nikolopoulos Panagiotis (compusa din 48 de persoane!) a realizat o munca impresionanta, dovedind profesionalism si mult tact, competitia fiind unanim apreciata ca fiind extrem de reusita, conditiile de joc fiind foarte bune, intr-un cadru de exemplar fair-play.

Cuvinte de apreciere si multumire au adresat organizatorii sponsorilor si partenerilor acestui eveniment mamut: Aqua Carpatica, Alpha Bank, Turkish Airlines, Renault, BIC, Orange, Bucharest Airports, Primaria Constanta, Realitatea TV, Agerpres, Sport Extrapress, Sport In Imagini si AfirmativPR.

Iata primii 5 clasati la fiecare categorie de varsta:

Open U08 

1. Giang Tran Nam HUN 1561 8.0 
2. CM Royal Shreyas ENG 1700 8.0
3. CM Vetokhin Savva RUS 1703 7.0
4. Ljepic Andrej SRB 1616 7.0
5. Camlar Arda TUR 1361 7.0

Antonica Dragos-Andrei

Open U10 

1. Maurizzi Marc Andria FRA 1947 7.5 
2. CM Samadov Read AZE 1848 7.5
3. Strybuk Artsiom I BLR 1790 7.0
4. CM Fiszer Bartosz POL 2009 7.0
5. Kolesov Gordey RUS 1672 7.0

Open U12 

1. CM Suleymanli Aydin AZE 2351 7.5 
2. Luczak Filip POL 1866 7.5
3. Antonica Dragos-Andrei ROU 2188 7.0
4. FM Murzin Volodar RUS 2280 7.0
5. CM Tsvetkov Andrey RUS 2219 7.0

Open U14 

1. FM Bjerre Jonas Buhl DEN 2348 7.5 
2. FM Yeritsyan Aram RUS 2264 7.0
3. Remizov Yaroslav RUS 2146 7.0
4. Henderson De La Fuente Lance ESP 2408 7.0
5. De Boer Eelke NED 2233 6.5

Open U16 

1. FM Esipenko Andrey RUS 2540 7.5 
2. IM Erenberg Ariel ISR 2386 7.5
3. FM Ileana George ROU 2219 7.0
4. FM Matviishen Viktor UKR 2431 6.5
5. IM Van Foreest Lucas NED 2485 6.5

Open U18 

1. IM Thybo Jesper Sondergaard DEN 2466 7.0
2. IM Plenca Jadranko CRO 2440 7.0
3. GM Deac Bogdan-Daniel ROU 2559 6.5
4. IM Livaic Leon CRO 2461 6.5
5. IM Santos Ruiz Miguel ESP 2505 6.5

Girls U08 
1. WCM Svergina Sofya RUS 1472 8.5
2. WCM Zavivaeva Evelina RUS 1406 7.0
3. Shukhman Anna RUS 1583 7.0
4. Kirtadze Anastasia GEO 1193 6.5
5. Keskinler Ela TUR 1276 6.0

Girls U10 
1. WCM Shubenkova Veronika RUS 1505 7.5
2. WCM Gasimova Samra AZE 1578 7.0
3. WCM Mikheeva Galina RUS 1596 7.0
4. WCM Shvedova Alexandra RUS 1578 7.0
5. Andrukhovich Elizaveta BLR 1465 7.0

Girls U12 
1. WCM Mironenko Galina RUS 2035 7.5
2. WCM Stepanyan Eva RUS 1927 7.5
3. WCM Allahverdiyeva Ayan AZE 2042 7.0
4. Dubovyk Anastasiia UKR 1785 7.0
5. Lomaia Diana GEO 1753 6.5

Girls U14 
1. WFM Beydullayeva Govhar AZE 2164 8.5
2. Srdanovic Jovana SRB 1994 7.0
3. Krasteva Beloslava ECX 2048 7.0
4. WFM Miroshnik Ekaterina RUS 2006 7.0
5. Esadze Tamari GEO 1863 6.5

Girls U16 
1. WIM Badelka Olga BLR 2335 7.5
2. FM Schneider Jana GER 2231 7.0
3. FM Antova Gabriela ECX 2256 7.0
4. Sargsyan Anna M. ARM 2047 7.0
5. WFM Shafigullina Zarina RUS 2130 6.5

Girls U18 
1. Asatryan Sona ARM 2043 7.0
2. Dwilewicz Katarzyna POL 1884 6.5
3. FM Garcia Martin Marta ESP 2360 6.5
4. WFM Balajayeva Khanim AZE 2342 6.5
5. WFM Gueci Tea ITA 2181 6.0