Duminica, 9 octombrie, s-a jucat finala primului turneu oficial, cu puncte, pentru clasamentul mondial, desfasurat in Romania, in Bucuresti la Circul Globus. Un spectacol de execeptie, cu sase campioni mondiali prezenti si opt din primii zece clasati la ora actuala in topul mondial de snooker.european-masters-1

Finala turneului i-a adus fata in fata pe cei mai in forma jucatori ai turneului Ronnie O’Sullivan si Judd Trump, despre care se poate spune ca sunt probabil cei mai spectaculosi jucatori ai momentului, jucatori care indiferent de scor sau moment, daca au o bila ce poate fi atacata, o ataca fara ezitare.

european-masters-5Finala a inceput in nota de dominare a lui Ronnie care dupa prima repriza a sesiunii de zi, conducea cu 3-1, dupa un joc in care fiecare jucator ajuns la masa, reusea cate un break decisiv, care sa ii aduca jocul. A doua repriza a primei sesiuni a fost la fel de spectaculoasa, fiecare jucator reusind lovituri atat de lungime, cat si lovituri in care bila alba, traversa intreaga masa, pentru a se pozitiona perfect pentru lovitura urmatoare. Sa nu uitam ca, in rarele ocazii cand jucatori apelau la lovituri de siguranta, acestea erau executate cu multa maestrie. Scorul reprizei 2-2 si al sesiunii 5-3, petru Ronnie.

Sesiunea de seara, a inceput cu Jadd ‘la timona” si dupa ce a castigat primele trei jocuri acesta a trecut la conducere. Repriza s-a incheiat cu Ronnie castigand jocul si egaland la 6. Dupa 3 reprize scor gal, 6-6 si un joc extrem de echilibrat, in care orice s-ar fi putut intampla. Ultima repriza a meciului, a fost una in care nici un jucator n-a vrut sa cedeze nimic si spectacolul a continuat, la acelasi nivel. Ronnie incepe in forta si se detaseaza la 8-6, parand ca s-a desprins decisiv, dar Jadd isi acceseaza niste resurse nebanuite si reuseste sa egaleze la 8. Joc decisiv, visul oricarui spectator sau telespectator. Primul care are lovitura de atac este Ronnie, insa pierde poztia bilei albe si risca lovitura ratand bila neagra. Jadd intra la masa si inchide jocul cu un break extrem de dificil dar foarte spectaculos realizat, 9-8 si Jadd Trump este campionul Snooker European Masters-Bucuresti 2016.european-masters-3

Si cand te gandesti ca in primul tur, a fost la 2 bile sa fie eliminat, adversarul ratand la 3-2 si un break consistent, o lovitura foarte facila la bila neagra, de pe punct si din acel moment Jadd a “demolat” tot pana in finala, intelegi de ce sportul este atat de frumos.

Publicam in continuare corespondenta primita de la organizatori, material care contureaza reusita acestui eveniment exceptional.

Judd Trump este campionul European Masters, primul turneu de puncte organizat de World Snooker in Romania. Jucatorul de 27 de ani a reusit trei break-uri de peste 100 de puncte, a revenit de doua ori in partida si a castigat trei jocuri consecutiv in fata lui Ronnie O’Sullivan, pentru a se impune in decisiv, 9-8.

Ronnie O’Sullivan a avut avantaj la capatul primei sesiuni a finalei European Masters, castigate cu scorul de 5-3 in fata lui Judd Trump. „Racheta” si-a construit avantajul in prima repriza, adjudecata cu 3-1, insa Trump si-a pastrat sansele in partida, fortand un scor egal in a doua. „Asul din pachet” a tras insa un semnal de avertizare pentru adversarul sau, reusind singurul break de peste 100 de puncte, in jocul cinci, in valoare de 120 puncte.

Dupa o pauza de mai bine de trei ore, Judd Trump a revenit cu mai mult aplomb de la cabine, in timp ce ratarile lui Ronnie O’Sullivan au devenit mai evidente, fiind mai prompt taxate de mai tanarul sau conational. “Racheta” i-a permis lui Judd sa egaleze in premiera in partida, la cinci, dupa ce a ratat de pe punct bila neagra, apoi s-a vazut condus cu 6-5. Trump a castigat cu 3-1 prima repriza, insa”Racheta” a curatat de aceasta data masa de bile, punand punct unei serii de trei jocuri la rand pentru Trump, cu o vizita de 93 de puncte.

Intrati cu scor egal in repriza decisiva, la 6-6, cei doi finalisti au oferit un deznodamant de neuitat spectatorilor prezenti la circul Globus. Ronnie a castigat dintr-o singura vizita la masa jocul 13, apoi s-a apropiat la o singura lungime de trofeu (8-6), dupa ce Trump i-a servit frame-ul pe tava, cu o ratare la ultima bila rosie. „Racheta” a scapat printre degete victoria, intrucat nu l-a pedepsit pe Trump la faultul comis atunci cand prima bila rosie trimisa de acesta in buzunar a fost urmata de cea alba. Ronnie a ratat la randul sau, iar Judd a raspuns cu un „century” (109 puncte), in jocul 15. Alte doua vizite la masa, de 82 si 74 de puncte, i-au adus „Asului din pachet” victoria, titlul si un moment de bucurie unic alaturi de iubita sa, intr-un meci incheiat bizar de O’Sullivan cu doua faulturi si un atac ratat in ultimele trei jocuri.european-masters-4

Trump a declarat, la conferinta de presa, ca in prima sesiune, anumite jocuri ar fi trebuit sa ii revina, insa este multumit de rezultatul unui meci foarte dificil, chiar si in conditiile in care a admis ca O’Sullivan nu a jucat la cel mai inalt nivel.

Finala European Masters a fost precedata de un moment special, dedicat lui Paul Hunter, la exact zece ani de la trecerea sa prematura in nefiinta. Spectatorii veniti la Circul Globus au trimis, multi cu lacrimi in ochi, aplauze pana sus la cer pentru triplul castigator al Masters-ului.

Comunicare + Foto furnizate de Gabriela IVAN; PR &Communications McCann/Thiess Events