CSM Bucuresti a castigat Cupa Challenge, dupa o victorie clara cu turcoaicele de la Trabzon Idman Ocagi , scor 3-1, reusind o performanta istorica, si anume prima cupa europeana cucerita de o trupa de volei feminin din Romania.

volei 1

Primul set a fost unul foarte strans, cu fetele de la CSM aparandu-se si apoi reusind un final de prima mansa plin de vitalitate si imaginatie, scorul fiind de 25-23, asigurand liniste si echilibru in tabara echipei antrenata de italianul Francois Savagni

Setul secund a fost terminat cu 25-13, dupa acesta, matematic, fetele noastre devenind campioane in Challenge Cup.

Partea a treia a fost una mai buna facuta de gazde, care au si castigat mansa, tardiv insa, scor 25-20.

Ultimul set a fost simplu pentru noi, 25-20 pentru CSM, care bifeaza o performanta uriasa.

volei
Jasna Majstorovic a fost cea mai bună jucătoare a noastră, cu 19 puncte. De la CSMB s-au mai remarcat Roxana Bacșiș, cu 14 puncte, și finlandeza Laura Pihlajamaki, 13 puncte. De la gazde s-au evidențiat Jelena Blagojevic, cu 15 puncte, și Kremena Kamenova (ex-CSM), cu 11 puncte.

La CSMB au mai jucat Giulia Pincerato (6 puncte), Maria Karakașeva (9 puncte), Jole Ruzzini (libero), Georgiana Faleș (10), Diana Cărbuneanu. Din lot au mai făcut parte Tamara Susic, Diana Tătaru, Mihaela Ozun (libero), Adina Roșca.

volei 3

CSM, o grupare care s-a infiintat acum 9 ani, devine a doua echipa romaneasca de volei fete din 1974 incoace care obtine o medalie intr-o competitie europeana, dupa ce Dinamo Bucuresti lua bronzul in Cupa Cupelor.

Challenge Cup este a treia competitie europeana ca valoare, dupa Liga Campionilor si Cupa CEV.