Echipa nationala de fotbal a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul amical disputat impotriva Spaniei, avand in multe momente o prestatie de adevarata echipa.

In fata a aproximativ 30 de mii de spectatori prezenti pe Cluj Arena, nationala Romaniei a facut un meci bun, indraznet, in care a fost de multe ori peste campioana europeana. Dupa un prim sfert de ora mai timorat, tricolorii au inceput sa controleze din ce in ce mai mult confruntarea.
Din nou protagonistul „Numarul 1” a fost Nicusor Stanciu, aflat intr-o perioada de gratie, care s-a dovedit a fi un real castig pentru echipa nationala in perspectiva turneului final.

DSC_0737 (1)
Stanciu a avut cele mai mari ocazii din prima repriza, suturile sale din minutele 28 si 35 punandu-i mari probleme lui Casillas, care a respins cu greu.
Mijlocasul ofensiv de la Steaua s-a remarcat si prin pasele oferite colegilor sai, insa Florin Andone si Bogdan Stancu au irosit lansarile imprevizibile ale stelistului.

De cealalta parte, Spania a facut un joc sters, fara nerv, fara obisnuita tesatura de pase, un meci in care a parut ca-si conserva energiile si nu a creat probleme la poarta lui Ciprian Tatarusanu.

Romania a incheiat astfel la egalitate cu Spania si are toate motivele sa spere la un turneu final la inaltime. Cu o singura conditie: sa joace cu tupeu pozitiv, sa indrazneasca mai mult in ofensiva, sa renunte la jucatorii blazati sau iesiti din forma.

DSC_0811

Iordanescu a asezat bine echipa pe teren, a simtit cum trebuie pusa echipa pe teren, a lasat mai multa libertate unor jucatori, dovedind (in ciuda criticilor) ca este un antrenor „destept”, cu multa experienta. De remarcat, ca pe mandatul sau, echipa Romaniei face ce face si nu primeste gol, fiind nationala cu cele mai putine goluri primite din Europa.

Urmatorul meci amical al nationalei noastre se va disputa pe 3 iunie, impotriva Georgiei.