In fata a aproape 10.000 de spectatori, Astra Giurgiu a castigat Supercupa Romaniei, in meciul disputat pe Cluj Arena sambata seara, dupa ce a invins echipa locala CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), partida care s-a transformat usor-usor intr-o „superba” partida de polo, sub o ploaie torentiala.DSCF7330

William De Amorim a marcat singurul gol al partidei (86) si i-a adus campioanei Astrei a doua Supercupa, dupa cea din 2014.

CFR Cluj, detinatoarea Cupei Romaniei, are si ea doua Supercupe (2009, 2010), jucand de doua ori cu trofeul pe masa (2012, 2016).

Meciul s-a desfasurat pe o ploaie torentiala in multe momente in repriza secunda, in urma careia terenul a baltit, fapt care a afectat calitatea jocului.

Astra a fost mai activa in prima repriza, insa nu a reusit sa isi creeze prea multe ocazii clare de gol. Prima parte a meciului a fost marcata si de o dubla accidentare, in min. 28, cand Paun si Lung jr s-au ciocnit la un duel aerian, iar extrema clujeana a evoluat cu un bandaj pe cap, in timp ce goalkeeper-ul a fost schimbat la pauza.

In repriza a doua, CFR a fost mai agresiva, dar soarta meciului a fost decisa de jocul intamplator al apei navalnice.  In minutul 86, Larie a trimis o minge spre portar, balonul s-a oprit intr-o balta, iar Marc a fost nevoit sa intervina prin alunecare, balonul ajungand la William De Amorim, care a trimis mingea in poarta goala.

La meci au asistat noul selectioner al nationalei Romaniei, germanul Christoph Daum, secundul sau Rudi Verkempinck, precum si fostul international roman Dorinel Munteanu, susceptibil de a fi si el secund al nationalei.

Medaliile au fost inmanate, in ploaie, de presedintele Federatiei Romane de Fotbal, Razvan Burleanu. Un trofeu special a primit De Amorim, brazilian naturalizat, desemnat cel mai bun jucator al meciului. Christoph Daum a oferit Supercupa Romaniei invingatorilor.

Astra: 1. Silviu Lung jr (12. George Gavrilas, 46) — 32. Kristi Vangjeli, 2. Geraldo Alves, 4. Fabricio Silva, 13. Junior Morais (capitan) — 31. Alex Ionita II, 20. Florin Lovin (15. Cristian Oros, 84), 23. Fernando Boldrin — 24. Damien Boudjemaa (11. Daniel Florea, 61), 80. Filipe Teixeira, 91. William De Amorim. Antrenor: Cristian Petre.

CFR Cluj: 28. Traian Alexandru Marc — 22. Tiago Lopes, 6. Ionut Larie, 30. Andrei Muresan, 45. Mario Camora (capitan) — 17. Antonio Jakolis (19. Bryan Nouvier, 87), 10. Davide Petrucci, 25. Juan Carlos Real Ruiz, 7. Adrian Paun — 21. Sergiu Negrut (11. Cristian Lopez, 46), 26. Cristian Bud (9. Guimaraes Pinho Bruno, 70). Antrenor: Vasile Miriuta.

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenti: Vasile Marinescu, Valentin Avram; arbitru de rezerva: Marcel Birsan (toti din Bucuresti)
Observator FRF pentru arbitri: Ioan Onicas (Zalau), observator FRF de joc: Octavian Goga (Brasov)
Cartonase galbene: Petrucci (15), Jakolis (20), Larie (38), Tiago Lopes (45), Filipe Teixeira (58), Boldrin (74), Lopez (74), Gavrilas (90+1), Fabricio (90+5).

Sursa Foto: Sorin Dan Carstea