Marti, 26 iulie, Steaua Bucuresti a disputat mansa tur din turul 3 preliminar al UEFA Champions League, impotriva echipei cehe Sparta Praga.13323208_816638888468421_1695669168180744699_o

Asa cum poate era de asteptat, a fost un meci foarte greu, iar la Steaua s-au simtit plecarile lui Varela, Chipciu, dar si lipsa lui Hamroun, exclus din lot pentru partida tur.
Sparta Praga, echipa antrenata de Zdenek Scasny a inceput cu urmatoarea formula: David Bicik-Mario Holek, Jakub Brabec, Michal Kadlec- Ondrej Zahustel, Borek Dockal, Martin Frydek, Ales Cermak, Tiemoko Konaté- Josef Sural, David Lafata (capitan).
Steaua, echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf, a inceput cu urmatoarea formula: Florin Nita- Gabi Enache, Gabi Tamas, Alin Tosca, Marko Momcilović- Mihai Pintilii (capitan), Vlad Achim- Nicusor Stanciu, Adnan Aganovic- Bojan Golubovic, Alex Tudorie.
gabriel-tamas-west-brom_3009635La Steaua, printre remarcatii partidei, au fost: Nicusor Stanciu, Florin Nita si Gabi Tamas. Nicusor cu ocaziile, Nita, cu bararea suturilor adversarilor, iar Tamas, excelent in aparare, blocand mai mereu interventiile in forta ale „spartanilor”.
Partida a inceput intr-o atmosfera „de vis” , pe Letna stadium, fanii cehilor fiind la inaltime, incurajandu-si echipa la fiecare faza importanta a meciului.
Astfel, in minutul 35‘, Sparta Praga a deschis scorul, prin Sural, care a marcat printr-o lovitura de cap. La acest sut, Nita a ramas pe loc, uitandu-se si el cum mingea ii „gaureste” poarta. Pe la sfarsitul primei reprize, Steaua s-a lasat „dusa de valul” a aproximativ 13.527 de spectatori, care au incurajat-o pe Sparta, neputand astfel sa opreasca atacurile la poarta lui Nita (noroc ca Nita apara bine!).
In prima parte a reprizei secunde, Steaua a atacat, a dorit sa marcheze golul egalizator, insa acesta a venit abia in minutul 75′. Astfel, Nicusor Stanciu, decarul vicecampioanei Romaniei, a marcat „o bomba” in poarta goalkeeper-ului Bicik, dintr-o lovitura libera, de la aproximativ 18 metri.reghecampf 1
In ultimul sfert al reprizei secunde (dupa golul lui Stanciu), poarta „ros-albastrilor” a fost din nou „bombardata” de suturile cehilor, insa noroc cu Tamas, care a stat bine in aparare la aproape fiecare faza periculoasa.
Dupa acest meci, antrenorul „ros-albastrilor” a declarat la sport.ro ca stelistii trebuie sa ramana cu picioarele pe pamant, sa observe greselile si sa fie constienti de puterea Spartei Praga:

” Mai este un meci si trebuie sa fim mult mai concentrati. Sa fim mai buni la fazele fixe. Eu cred totusi ca astazi am facut un meci bun. Am lucrat la mai multe lucruri, trebuia sa gasim un sistem prin care sa ii blocam.
Este normal ca adversarul sa aiba moral dupa ce primesti un gol din faza fixa. Le-am spus inainte de meci ca sunt foarte periculosi pe contraatac. Este alt nivel. Avem jucatori tineri care nu stiu ce inseamna Champions League si a trebuit sa gasim sistemul potrivit pentru aceste 2 meciuri.
Sper sa avem un stadion plin pe National Arena pentru ca este un meci foarte important . Daca ne calificam vom fi deja in grupele Europa League si este foarte important pentru noi.
Tudorie a fost titular si din cauza accidentarii lui Adi Popa, dar si a incidentului cu Hamroun. Am fost fortati sa schimbam.
Trebuie sa avem deocamdata incredere in jucatorii pe care ii avem la dispozitie”.

Steaua nu a aratat asa cum trebuia intr-un meci cu miza mare pentru ei. Problemele cu Hamroun ( care a fost exclus din lot), cu Adi Popa( care a avut ceva probleme medicale), dar si cu lipsa de experinta a atacantului Alex Tudorie, au facut-o pe Steaua sa nu atace, asa cum o facea in alti ani in CL.DSC_0657

Concluziile care se pot trage dupa aceasta partida sunt urmatoarele:
-Se simte lipsa lui Hamroun in atacul Stelei (forta ofensiva slaba, el fiind exclus din lot pentru turul 3 al CL);
-Lipsa de experienta a lui Tudorie;
-La Steaua nu exista o banca solida;
-Lipsa spectatorilor o afecteaza foarte mult in joc.

Dupa acest egal de la Praga, Steaua se afla cu „cu un picior” in play-off-ul Champions League. Returul se va juca pe Arena Nationala, pe data de 3 august, cu incepere de la ora 20:45, iar „ros-albastrilor” le trebuie doar un 0-0 pentru a se califica mai departe.