Romania are in palmares sase titluri europene la minifotbal, iar la aceasta editie, cu numarul 7, disputata in Ungaria, Romania a fost invinsa in optimi, neputand castiga si cel de-al 7-lea titlu.

Ramane insa o „doza” de frustrare, dat fiind faptul ca romanii isi doreau sa fie iar campioni europeni, insa si cei mai buni au la un moment dat si esecuri.

14089251_879070928866212_3927527759644843687_nRomania s-a aflat in Grupa D, alaturi de Franta, Lituania si Spania.

In primul meci de la Campionatul European, Romania a scos o victorie frumoasa, in compania Frantei, scor 3-1. Golurile romanilor au fost marcate de Bogdan Chiper, in minutul ‘9 si dubla, din partea lui Radu Burciu, in minutele ’22 si ’30. Al doilea meci disputat de Romania, in compania Lituaniei, s-a soldat tot cu o victorie, scor 2-1. Golurile acelei partide au fost marcate pentru romani de Radu Burciu, in minutul ‘9 si Gabi Tanase, in minutul ’12. In ultimul meci din grupa, cel cu Spania, Romania a terminat la egalitate, scor 1-1, gol marcat de romani prin Sebastian Vasile, in minutul ’34.

14054899_1260562953988543_990065907467053723_n

Apoi a urmat optimea de finala, unde Romania a jucat in compania Angliei, o echipa destul de solida. In mod surprinzator, Anglia a invins Romania cu 3-2, intr-un joc foarte strans, echilibrat.
In partida cu Anglia, romanii au fost condusi cu 1-0, gol marcat de Sam Murphy, in minutul ‘8, apoi Toma Vincene a egalat situatia, facand 1-1, in minutul ’10.
Pana la finalul primei repriza, scorul s-a marit cu inca un gol, marcat de englezi, prin Lucas Tori, in minutul ’18.

In a doua repriza, englezii au fost mai periculosi, insa Romania a reusit sa egaleze la 2, prin Toma Vincene, in minutul ’38.
Scorul fiind egal, 2-2 si meciul fiind foarte aproape de a se incheia, ne asteptam sa se ajunga la loviturile de departajare.

14047112_1260634097314762_465782916672739535_o

Partida insa a fost inchisa in minutul ’40, cand pentru englezi a marcat Kirk Herbert, scorul terminandu-se 3-2 pentru Anglia.

In toata istoria Campionatelor Europene, din 2010 pana in 2016, Romania a avut doar doua egaluri si doua infrangeri, restul au fost numai victorii.