Pe data de 2 septembrie a avut loc, la Medias intalnirea dintre nationala U21 a Romaniei si nationala U21 a Luxemburgului. Meciul a fost dominat de Romania, intr-o partida in care a invins cu 4-0, in preliminariile Campionatului European din 2017, ce va avea loc in Polonia.

14188636_1402916473070725_6492019501083199044_o

Echipele de start au fost urmatoarele:
Romania a jucat intr-un sistem 4:2:3:1, cu Valentin Cojocaru – Hodorogea, Tiru, Miron, Olteanu, Nedelcearu, Ovidiu Popescu – Bumba, Alex Ionita, Adi Paun-George Puscas. Selectioner: Cristian Dulca

Luxemburg a jucat intr-un sistem 4:4:2, cu Roulez – Mastrangelo, Skenderovik, Vogel, Todorovic – Thill, Dragovic, Lascak, Sinani – Couto Pinto, Kerger. Selectioner: Claude Campos

Arbitri: Mario Zebec (Croatia) – Goran Perica (Croatia), Vedran Durak (Croatia); Bruno Maric (Croatia).

14138262_1402916913070681_7205629998540898532_o

In minutul 3 consemnam o prima ocazie uriasa a luxemburghezilor, la poarta lui Cojocaru, din fericire ratata. Romanii trec la atac, iar Bogdan Tiru deschide scorul in minutul 13, printr-o lovitura de cap din interiorul careului de şase metri, după o centrare din lovitură liberă a lui Claudiu Bumba. In minutul 29, Claudiu Bumba a marit avantajul gazdelor, printr-un gol superb: lob peste portarul advers, cu latul, de la aproximativ 12 metri, după o pasă primită de la Alexandru Ioniţă.
Pana la pauza, romanii au avut alte doua ocazii foarte mari, prin George Puscas, acesta fiind foarte aproape de a inscrie cel putin un gol, in minutele 39 si 44.

14195962_1402918863070486_3665372692597788805_o

La inceputul reprizei secunde, in minutul 45, Alex Ionita, care a intuit o pasă spre portar, a majorat diferenţa la 3 goluri, absolut linistitoare.
Luxemburghezii au avut si ei o ocazie uriasa de a inscrie golul de onoare, in minutul 65′, prin Lascak. In minutul 75′, Ovidiu Popescu suteaza puternic de la aproximativ 20 de metri, iar portarul advers nu poate sa intervina, stabilind rezultatul final: Romania U21- Luxemburg U21 4-0

Romania U21 se afla in grupa 5, alaturi de Danemarca, Tara Galilor, Bulgaria, Luxemburg, Armenia.
Primul meci jucat de Romania U21 in aceste preliminarii s-a disputat pe data de 16 iunie 2015, cu Armenia , Romania invingand atunci cu un scor de neprezentare, 3-0. Apoi a urmat:
-pe 4 septembrie 2015: Romania-Bulgaria (0-2)
-pe 8 septembrie: Armenia-Romania (2-3)
-pe 9 octombrie 2015: Luxemburg-Romania (0-1)
-pe 13 noiembrie2015: Romania-Danemarca (0-3)
-pe 17 noiembrie 2015: Tara Galilor-Romania (1-1)
In 2016, primul meci jucat de Romania U21, a fost cel cu Tara Galilor, din 29 martie, romanii invingand cu 2-1. Iar apoi, cel cu Luxemburg, de pe 2 septembrie, cand Romania a invins cu 4-0.
Acum vor urma doua meciuri, cu doua echipe grele, avand in vedere ca ambele au invins-o pe Romania in tur, si anume, meciul cu Danemarca, care va fi pe 6 septembrie. In tur Danemarca a invins-o pe Romania cu 3-0. Apoi va urma pe data de 11 octombrie meciul cu Bulgaria, in tur Romania fiind invinsa de aceasta cu scorul de 2-0.