Cele doua echipe romanesti calificate in grupele Europa League au pasit cu stangul in meciurile de debut. Campioana en-titre Astra Giurgiu a pierdut pe Arena Nationala, 2-3 cu Austria Viena, echipa care evolueaza in liga secunda din tara valsului, dupa care vicecampionii de la Steaua au fost invinsi la Ankara, scor 0-2, de Osmanlispor, formatie ce a incheiat sezonul trecut pe locul 5. Ne-au bucurat, in schimb, rezultatele obtinute de alte echipe in care au jucat fotbalisti romani. Sau succesul celor de la Zenit Skt.Petersburg, invingatori la Tel Aviv, dupa ce au fost condusi la trei goluri diferenta.stema_noua_astra2009

Ne-am aflat printre cei 1000 si ceva de spectatori care au venit pe Arena Nationala convinsi ca Astra Giurgiu va castiga partida cu Austria Viena. Am urmarit, din pacate, un meci in care oaspetii s-au dovedit mai pragmatici, speculand greselile din apararea echipei conduse de pe margine de antrenorul Marius Sumudica. Dupa eroarea lui Silviu Lung jr, in urma careia Hotzhauser avea sa transforme elegant lovitura de la 11 metri, a venit la trei minute golul egalizator inscris de Alibec. Neatentia fundasului improvizat Geraldo a dus mingea in piciorul lui Friesenbacher, care l-a invins pe portarul nostru cu un lob spectaculos. Era minutul 33. Sumi a schimbat doi jucatori imediat dupa pauza, introducandu-i pe Seto si Nicoara in locul lui Lovin si Niculae.

picture-astra-23-mai-jpg-638-358-1-85
Jocul giurgiuvenilor nu s-a schimbat prea mult.  Grunewald a plasat mingea la vinclu in urma unei lovituri libere din minutul 58 ducand scorul la 3-1. Sapunaru vine in atac si reduce diferenta, marcand cu capul. Eliminarea lui Rotpuller pentru un fault dur in minutul 79 parea sa creasca sansele romanilor de a restabili egalitatea pe tabela de marcaj. N-au reusit sa le fructifice Teixeira, care a sutat peste poarta, Alibec, Seto si mai ales Nicoara, autorul unei torpile care a nimerit bara in minutul 90+1. Astra Giurgiu paraseste invinsa terenul, dar antrenorul Marius Sumudica avea sa se declare multumit de prestatia elevilor sai din repriza a doua. Indeosebi a lui Alibec, pe care continua sa-l considere cel mai bun atacant din Romania. Nu s-a referit la evolutiile lui Teixeira si Budescu care, in opinia noastra, au fost departe de valoarea lor.
Despre infrangerea suferita de Steaua la Ankara nu vom face prea multe referiri. A fost invinsa de o echipa care a stiut sa profite de gaurile din apararea romanilor, dar si de eliminarea cu cartonas rosu direct a lui Enache. Care s-a repezit cu capul in umarul unui adversar in careul formatiei turce, trantindu-l la pamant. Diabate a transformat cu precizie lovitura de la 11 metri in urma faultului facut de Tamas, iar Umar a majorat scorul in minutul 79. La Osmanlispor a fost trimis in teren si ex-stelistul Rusescu in ultimele 15 minute, care avea sa se remarce dupa sutul trimis in bara. De la vicecampioana Romaniei nu pot remarca pe nimeni.
Steaua-Sparta-17Laurentiu Reghecampf, ca si omologul de la Astra Giurgiu, considera ca echipele lor pastreaza sanse de calificare in primavara europeana, cu conditia sa evolueze cu totul altfel in meciurile care vor urma.
Laurentiu Reghecampf

Mentionam si rezultatele obtinute de alte formatii in care au jucat fotbalisti romani:

Internazionale Milano-Hapel Beersahava 0-2 (Hoban),
Anderlecht Bruxelles-Qabala 3-1 (Stanciu),
PAOK-Fiorentina 0-0 (Tatarusanu titular 90 de minute).
Precum si victoria echipei Zenit Skt Petersburg, antrenata de Mircea Lucescu, 4-3 in deplasare cu Maccabi Tel Aviv, dupa ce a fost condusa cu 0-3.