Meciul dintre Steaua si Villarreal s-a incheiat nedecis, scor: 1-1, multumindu-i partial pe cei 13.321 spectatori aflati in tribunele Arenei Nationala.

Formulele celor 2 echipe au fost urmatoarele:
Steaua: Nita-Tamas, Moke, Tosca, Momcilovic-Muniru, Bourceanu-Adi Popa, Boldrin, De Amorim-Golubovic.
Rezerve: Stancioiu-Mitrea, Tudorie, Florin Tanase, Jakolis, Achim, Ovidiu Popescu.

Villarreal: Andres-Rukavina, Musacchio, Bonera, J. Angel-N’Diaye, Bruno Soriano, Jonathan dos Santos, Cheryshev-Pato, Santos Borre.
Rezerve: Barbosa-Gaspar, Alvaro, Hernandez, Bakambu, Castillejo, Robert Soriano.

Partida a fost condusa de arbitrii din Ucraina, avandu-l la centru pe Evgheni Aranovskiy, ajutat la cele doua tuse de Oleksandr Voytyuk si Serhiy Bekker.

Meciul a fost per total dominat de echipa bucuresteana, care a avut o posesie de 51%, fata de Villarreal, cu 49%.
In primele minute, jocul celor doua echipe s-a desfasurat intr-o nota de pragmatism.

Scorul partidei a fost deschis pentru spanioli foarte repede, in minutul 9′, prin jucatorul Santos Borre. Insa golul marcat a fost datorita unei greseli a apararii „ros-albastrilor”. Astfel Borre a trecut simplu pe langa Tosca si l-a invins pe Nita, printr-un sut care putea fi parat daca portarul roman iesea decis din poarta.

La aproape 11 minute de la golul spaniolilor, Steaua inscrie, cu noroc, prin mijlocasul Sulley Muniru, Mingea a fost centrata de De Amorim de pe partea dreapta si, spre fericirea stelistilor, Muniru s-a aflat la post, introducand foarte usor mingea in poarta lui Andres.
Pana la pauza, stelistii au mai incearcat poarta oaspetilor de cateva ori, insa fara a modifica tabela de marcaj, chiar si dupa o executie foarte buna, dintr-o lovitura libera a mijlocasului Boldrin. Astfel la pauza, scorul partidei a ramas 1-1.

In repriza secunda, stelistii au avut cateva actiuni periculoase la poarta lui Villarreal. Spaniolii au fost „treziti” de sutul lui De Amorim, de la aproximativ 20 de metri, sut care a lovit puternic bara potii lui Andres.

In minutul 50′ s-a „consumat” un moment important al partidei, Rukavina a facut hent in propriul careu, insa arbitrul Evgheni Aranovskiy s-a facut ca nu a vazut gestul celebrului jucator sarb. A fost hent clar, era penalty indiscutabil!

Pe la finalul mitanului secund, Steaua, din ambitie sau din inertie, domina partida, aratand ca este inca o echipa cu pretentii, luptand de la egal la egal cu formatia care in ultima editie EL ajungea in semifinale (eliminata fiind de Liverpool), iar in acest an are ca obiectiv castigarea Trofeului Europa League.

Ca si in prima repriza, stelistii au produs pericol la poarta spaniolilor, avand cateva ocazii clare, nesoldate cu vreun gol, tabela ramanand tot la scorul de 1-1.

Si spaniolii s-au aratat a fi periculosi in finalul meciului, in prelungirile partidei, printr-o lovitura libera, executata de Angel, de la aproximativ 20 de metri de poarta lui Nita. Insa experienta lui Nita a inlaturat pericolul, respingand elegant mingea peste poarta.

Urmatorul meci pentru Steaua va fi tot pe Arena Nationala, impotriva lui Zurich, cu incepere de la ora 20:00.

Iar celalalt meci din grupa va fi cel dintre Osmanlispor si echipa spaniola, Villarreal, meci ce se va disputa pe stadionul lui Osmanlispor (Osmanli Stadyumu), de la ora 20:00.