Steaua, egal cu echipa care a tinut in sah pe galacticii Realului, Astra Giurgiu, pierde la patru goluri in cetatea eterna

907a7766Am urmarit un prim meci al echipei Steaua in noua editie a Europa League, incheiat cu un rezultat nedecis, impotriva formatiei spaniole Villareal, care o chinuise in urma cu cateva zile pe Real Madrid, in fieful acesteia. Rezultat bun, dupa o partida care nu ne-a impresionat, dar a adus primul punct vicecampionilor Romaniei. Din pacate, Astra Giurgiu n-a reusit sa reediteze performanta de acum cativa ani a celor de la CFR Cluj-Napoca, incasand patru goluri, fara sa inscrie niciunul de la AS Roma.
907a8069Oaspetii au deschis scorul pe Arena Nationala prin Borre, in minutul 9, care a profitat de o greseala a capitanului stelistilor, Tosca, destul de slab pana la finalul partidei. Gazdele au fortat egalarea prin Tamas, care a tras pe langa poarta sase minute mai tarziu, Muniru reusind sa trimita mingea in poarta neinspiratului Hernandez in minutul 20. Pana la finalul unei prime reprize anoste am retinut doar lovitura libera executata de ex-giurgiuveanul Amorim de la circa 25 de metri, retinuta de portarul advers.
907a7788Stelistii au fost mai insistenti dupa pauza, prin Amorim, care a zguduit una dintre bare la trei minute de la reluare si prin Momcilovic, autor al unei lovituri cu capul pe langa buturile adverse. A fost si o faza discutabila in minutul 50, cand arbitrul n-a acordat o lovitura de la 11 metri pentru hentul facut de noul introdus, sarbul Rukavina. Ibericii au avut, la randul lor, o ocazie sa castige meciul, dar Angel n-a reusit sa-l surprinda pe Nita in urma loviturii libere executate in ultimul minut de prelungire.
Partida a fost urmarita de 13.231 spectatori.
Villareal preia sefia grupei L, cu patru puncte,urmata de FC Zurich (2-1 cu Osmanlispor), trei, formatia turca, trei si Steaua, 1.
Pe 20 octombrie vor avea loc meciurile Steaua-FC Zurich si Osmanlispor-Villareal.
Din cetatea eterna ne-a venit vestea unei infrangeri dureroase pentru campioana en-titre, Astra Giurgiu, 0-4 in fieful echipei AS Roma. Victorie in care se poate spune ca vioara intai a fost Francesco Totti, de la care au pornit  golurile lui Strootman, Fazio si Salah. A patra reusita i-a apartinut lui Salah. De la giurgiuveni s-a remarcat Alibec, despre care am aflat ca nu va ajunge la Steaua, ci la o formatie din strainatate. Care a oferit 2,5 milioane de euro, fata de 1,5 cat era dispus sa plateasca Gigi Becali.
In celalalt joc din grupa E, Austria Viena si Viktoria Plzen au facut un egal fara goluri.
Viitoarea etapa programeaza partidele Viktoria Plzen-Astra Giurgiu si AS Roma-Austria Viena.