Pe data de 8 octombrie a avut loc meciul dintre Armenia si Romania, in care „tricolorii” s-au impus cu un scor clar: 5-0.

In alt meci din grupa, Muntenegru a obtinut acelasi scor ca si Romania, 5-0, contra reprezentativei din Kazahstan.

14524429_662274073950206_7438252279853626910_o

Echipele de start ale celor doua reprezentative au fost urmatoarele:
Armenia: Beglaryan-Mkayan, Horoyan, Andonyan, Hairapetyan-Grigoryan, Pizzelli, Malakyan-Ozbiliz, Pogosyan, Manoyan.
Rezerve: Aivazov, Manukyan, T. Voskanyan, A. Voskanyan, Minasyan, Kartasyan, Baboyan, Muradyan, Hovhanisyan, Hakabyan, Harutivnyan.

Romania: Tatarusanu-Benzar, Sapunaru, Grigore, Latovlevici-Hoban, Marin, Popa, Stanciu, Chipciu-Stancu.
Rezerve: Pantilimon, Lung Jr., Gaman, Moti, Filip, Enache, Tosca, Bicfalvi, Prepelita, Rotariu, Andone, Keseru, Alibec.

14570515_662274077283539_7833598237879174153_o
14570515_662274170616863_4855319419376087776_o

Meciul a inceput cum nu se putea mai bine pentru nationala Romaniei. Din minutul 3′, practic meciul a devenit foarte usor, datorita eliminarii lui Malakyan, care a luat direct cartonasul rosu dupa un hent in careu. Iar penalty-ul  a fost transformat de Bogdan Stancu. Astfel, jucatorul lui Genclerbirligi a deschis „balul” la poarta Armeniei.
La nici 6 minute, Adi Popa a dublat avantajul oaspetilor, facand 2-0, din pasa fostului stelist/actualul jucator a lui Anderlecht, Nicusor Stanciu.
Prima repriza, cu siguranta a fost a Romaniei, nu numai datorita posesiei de peste 62%, dar si datorita unor pase inteligente, unor combinatii potrivite  ale elevilor lui Christoph Daum.
In minutul 12′ s-a consemnat golul 3 pe tabela de marcaj. Aflat la primul sau meci in tricoul nationalei, Razvan Marin, mijlocasul Viitorului a sutat imparabil in poarta lui Beglaryan. Dupa acest gol, Razvan Marin a prins curaj si a mai incercat o data  poarta, insa fara a mai concretiza o marire de scor pe tabela.
Pentru a sta linistiti pana la finalul reprizei, Romania va mai marca o data, prin Nicusor Stanciu, in minutul 29′. Internationalul roman a marcat un gol superb de la aproximativ 16 metri.
Cum poate era de asteptat, dupa jocul aratat pana in minutul 29, „tricolorii” au stat chiar si in ultimele minute din prima repriza la poarta gazdelor sperand ca vor mai inscrie inca un gol, insa pana in mitanul secund, scorul a stagnat la 4-0, cu toate ca armenii au incercat si ei un sut periculos pe finalul primei reprize.

14589616_662274527283494_5648605800221857301_o

Repriza secunda a fost continuata cu acelasi entuziasm in teren. Ambitia lui Razvan Marin a fost remarcata di nou, mijlocasul sutand periculos la poarta gazdelor de la aproximativ 25 de metri; mingea lui stergand bara portii lui Beglaryan.
Asa cum am mai spus, atmosfera a ramas aceeasi si in a doua repriza, iar spectacolul a fost continuat de Alex Chipciu, care a introdus mingea in poarta gazdelor, dintr-o pasa a lui Razvan Marin, in minutul 59′.
Usor, usor armenii incearca si ei sa fie periculosi in fata romanilor, incercand poarta goalkeeper-ului Fiorentinei, Ciprian Tatarusanu, insa fara a concretiza ceva pe tabela.
Pana la finalul meciului, Romania  va fi de mai multe ori periculoasa. Keseru a dorit sa dea si el un gol, putand face astfel scor de set de tenis (6-0), insa norocul la aceasta faza a fost de partea gazdelor, fiindca mingea s-a dus la limita pe langa poarta Armeniei.
Si repriza secunda a fost de partea Romaniei: foarte multe ocazii, foarte multe suturi bune si multa incredere de partea „tricolorilor”.

S-ar putea spune dupa acest meci ca remarcatul partidei a fost Razvan Marin. Aflat pentru prima oara la nationala Romaniei, pustiul Viitorului a aratat o ambitie  fermecatoare si putere de gandire uluitoare . Probabil ca Giga Hagi il va da pe bani multi in strainatate!

Urmatorul meci pentru Romania va fi cel contra Kazahstanului, tocmai contra reprezentativei care a pierdut in deplasare cu 5-0, cu nationala Muntenegrului. Partida va fi disputata de Romania in deplasare, pe 11 octombrie, cu incepere de la ora 19:00.