Steaua si Zurich (Elvetia) s-au confruntat pentru a lua cele 3 puncte, in al treilea meci din grupa L. Nici de data aceasta, chiar si cu modesta Zurich, Steaua nu a reusit sa obtina victoria. Echila elvetiana a venit dupa doua partide in care nu s-a facut deloc de ras: a tinut-o in sah pe Villarreal, cu toate ca a fost invinsa cu 2-1 si a invins-o pe Osmanlispor cu 2-1.

14729088_1484826458200042_529361334537862975_nDesi Zurich vine din Liga a doua din Elvetia, contra Stelei, s-a luptat de la egal, la egal, obtinand un egal, 1-1, fiind incurajata de cei aproximativ 800 de fani, veniti din Elvetia.
Echipele de start ale celor doua candidate la cele trei puncte au fost urmatoarele:

Steaua, a inceput cu Nita in poarta-Ovidiu Popescu, Tamas, Tosca, Momcilovic-Bourceanu, Muniru-Adi Popa, Boldrin, De Amorim, iar in atatac Bojan Golubovic.
Rezerve: Stancioiu, Gabi Simion, Alex Tudorie, Robert Valceanu, Antonio Jakolis, Adnan Aganovic, Dan Popescu.
Iar Florin Tanase, Mihai Pintilii si Lucian Filip sunt accidentati.

Zurich: Vannis-Brunner, Kecojevici, Nef-Buff, Yapi, Sarr, Voser-Winter, Kone, Rodriguez.
Rezerve: Anthony Favre-Armin Alesevic, Antonio Marchesano, Dzengis Cavusevic, Michael Kempter, Marco Schonbachler, Nicolas Stettler.

14712806_1484096261606395_6336896583048597761_o

Prima repriza a fost in favoarea lui Zurich. Elvetienii au parut in repetate randuri periculosi, insa fara a reusi sa marcheze in aceasta prima repriza. In ciuda acestui lucru, „ros-albastrii” i-a  avut in mare forma pe Adi Popa, Tamas sau Nita.
Prima ocazie mare a Stelei a avut loc in minutul 16′, prin Adi Popa, care a centrat foarte bine, printr-un sut puternic, de la aproximativ 14 metri, fix in bara lui Vannis.
Florin Nita a fost in mod clar „eroul” Stelei, datorita paradelor de mare portar. Astfel, el s-a facut remarcat inca din minutul 7′, odata cu blocarea unei faze periculoase a elvetienilor; in minutul 18, cand a aparat exceptional sutul senegalezului Moussa Kone, care a fost foarte aproape de a deschide scorul; dar si in minutul 23′, cand l-a blocat din nou pe Kone.
Gabi Tamas a contribuit si el  la ocaziile Stelei din prima repriza chiar daca nu au fost foarte multe. Dovada o arata nu numai modul inteligent in care sta in aparare, ci si executarea foarte buna a  loviturii libere, de la aproximativ 25 de metri, fiind foarte aproape de a introduce mingea in poarta lui Vannis; dat fiind faptul ca portarul oaspetilor a prins foarte greu balonul de langa bara.
Astfel, in prima repriza, Zurich a parut mai periculoasa, dar stelistii au reusit sa reziste si in fata unei echipe care, desi modesta, a aratat ca poate promova din nou in prima liga elvetiana.
In mitanul secund, lucrurile s-au schimbat, intorcandu-se la mai mult de 50% „de grade” in favoarea Stelei. „Ros-albastrii” au avut mult mai multe ocazii in cea de-a doua parte a meciului, repriza in care s-au marcat cele doua goluri ale partidei.

14753937_1484096581606363_8729958296015129153_o

Dupa ce in prima repriza s-a dovedit a fi benefic in jocul ofensiv al elevilor lui Reghe, in cea de-a doua, Adi Popa a avut numeroase situatii de a marca, driblinguri spectaculoase, deposedari minunate.
Inca din al doilea minut al actului secund „motoreta” a dat-o din nou in bara, la modul cel mai propriu posibil. Astfel, vitezistul mijlocas a centrat mingea direct in bara transversala.
Dupa mai multe incercari, unele reusite, altele mai putin reusite, stelistii deschid scorul abia in minutul 63′. De la aproximativ 6 metri, tocmai jucatorul care era creditat cu sanse mici la gol pentru ca  nu a demonstrat atat cat se astepta de la el, Bojan Golubovic inscrie singurul gol al Stelei din acest meci.
Nita a facut un meci senzational si in cea de-a doua parte, parand destul de multe suturi periculoase ale oaspetilor; ca de exemplu: sutul lui Buff, de la aproximativ 22 de metri, dar si sutul lui Nef, chiar de sub bara portii.
Probabil, Nita nu se va gasi vinovat pentru golul incasat in a doua repriza, gratie  evolutiei sale foarte bune. Si nici fanii nu se vor supara pe el, pentru egalul obtinut de Steaua; sau, de ce nu victoria pierduta de Steaua?
Golul oaspetilor va fi marcat in minutul 86′, de Moussa Kone, probabil cel mai bun om al lui Zurich, care reuseste sa-l invinga pe Nita, printr-un gol care putea fi insa evitat daca jucatorii Stelei erau mai atenti.
Astfel, scorul partidei a ramas un nedecis 1-1, intr-un meci prestat de stelisti fara curaj, poate cu cateva exceptii: evolutiile bune, convingatoare ale lui Tamas, Nita si Adi Popa, care si-au facut treaba la cele mai importante faze ale partidei.

Intr-un alt meci al grupei L, Osmanlispor a fost foarte aproape de a produce o surpriza, invingand-o pe Villarreal, fiindca echipa lui Rusescu conducea la un moment dat si cu 2-0. Chiar daca acest meci s-a incheiat 2-2, vestea buna pentru romani sta in faptul ca Raul Rusescu a marcat cele doua goluri ale lui Osmanlispor (in minutele 23′ si 24′).

Clasamentul Grupei L :
Villarreal-5 puncte
Osmanlispor-4 puncte
Zurich-4 puncte
Steaua-2 puncte.
Urmatorul meci pe care il va avea Steaua, va fi returul impotriva lui Zurich, jucat in deplasare, pe 3 noiembrie, cu incepere de la ora 22:05