Romania pierde pentru prima oara in grupa din care face parte (Grupa E) cu scorul de 3-0, partida care a contat pentru calificarea la Campionatul Mondial de fotbal din 2018.

Rezultatele precedente pentru „tricolori” au fost urmatoarele:
-Romania-Muntenegru: 1-1
-Armenia-Romania: 0-5
-Kazahstan-Romania: 0-0

Meciul cu Danemarca se va juca, mai mult ca sigur, fara spectatori. Sanctiunea este inevitabila, avand in vedere ca  niste indivizi iresponsabili au aruncat cu petarde, periclitand integritatea fizica a jucatorilor. Cel mai periculos moment a fost acela cand  s-a aruncat o petarda spre atacantul polonezilor, Lewandowski. Acesta a cazut instantaneu, datorita socului suferit din cauza acestui material fumigen. Pana la sfarsitul meciului, Lewandowski si-a revenit, insa nu si Romania…

15042174_682348675276079_2071191248407027614_o

Echipele de start si rezervele celor doua tari au fost  urmatoarele:
Romania a jucat cu Tatarusanu intre cele doua buturi. Pe linia de fund au fost Benzar, Chiriches, Grigore si Tosca. Apoi Hoban-Adi Popa, Razvan Marin, Stanciu, Chipciu, iar ca varf Stancu.
Rezerve: Pantilimon, Lung Jr., Sapunaru, Moti, Latovlevici, Enache, Bicfalvi, Prepelita, Maxim, Keseru, Ivan, Andone.

Polonia a inceput astfel: Fabianski intre cele doua buturi, pe linia de fund au fost: Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrejczyk. Apoi Krichowiak-Blaszczykowski, Zielinski, Linetty, Grosicki-Lewandowski.
Rezerve: Szczesny, Boruc, Bereszynski, Maczynski, Jodlowiec, Teodorczyk, Goralski, Sadick, Wszloek, Lewczuk, Wilczek.

14940041_682329811944632_2860446868033846548_o

Prima repriza a fost dominata, in mod clar de Polonia, desi Romania a inceput cu un atac periculos la poarta lui Fabianski, printr-un jucator de baza a lui Anderlecht, Nicusor Stanciu, Insa de la aceasta faza pana la finalul primului mitan, lucrurile au fost in favoarea Poloniei, gratie posesiei si totodata „bijuteriei” lui Bayern: Lewandowski.
Primul gol al Poloniei din acest meci va fi inscris in prima repriza de mijlocasul Grosicki, in minutul 11. Acesta a vazut un culoar liber printre jucatorii romani care, nu pentru prima oara, au gresit asezarea in defensiva.
A fost un meci cu dese intreruperi, arbitrul oprind meciul chiar in prima repriza, datorita tortelor aruncate spre si in teren. Parea a se anula la un moment dat partida, insa meciul s-a reluat de fiecare data, centralul administrand cu mult calm situatiile „incandescente”.

15000122_682329815277965_874786281618377500_o

Daca prima repriza a fost total de partea polonezilor, cea de-a doua a fost una echilibrata, dar nu si una buna pentru Romania.
Razvan Marin, Nicusor Stanciu si chiar Alex Chipciu au incercat sa patrunda printre jucatorii adversi, dar fara reusite remarcate in favoarea Romaniei; chiar daca de multe ori defensiva polonezilor era aparent neorganizata.
Pe langa „greutatea” golurilor incasate de Romania in a doua repriza vine si momentul in care un imbecil, evident cu rea vointa, a aruncat o torta foarte aproape de atacantul polonez Lewandowski. Acesta a primit la momentul respectiv ingrijiri medicale ceva timp, insa sa nu uitam ca este un jucator scump, marcand chiar cele doua goluri din mitanul secund.
Astfel, primul gol a lui Lewandowski din aceasta confruntare va fi inscris in minutul 84, datorita neatentiei fundasilor romani. Lewandowski va inscrie iarasi dupa numai cinci minute din penalty, Dragos Grigore a faultat in careu.

14976801_682329818611298_6513967987306254655_o

Scorul partidei a devenit un scor de neprezentare, 3-0 pentru polonezi, „consumandu-se” astfel un meci de trista amintire pentru romani.
Cei aproximativ 48.531 de fani, au privit resemnati spectacolul oferit de jalnicii fotbalisti romani, spectacol garnisit cu fumigene si petarde aruncate de cativa huligani imbecili.

In momentul de fata Romania se afla pe locul 4, iar in sens crescator, inaintea ei vin pe rand: Danemarca, Muntenegru; locul 1 fiind ocupat de Polonia. Ultimele doua locuri sunt ocupate de Armenia, coada clasamentului fiind „sustinuta” de Kazahstan.

Urmatorul meci pe care Romania il va juca, fiind chiar ultimul din tur, va fi anul viitor, pe data de 26 martie, impotriva Danemarcei, tara care a invins reprezentativa Kazahstanului in ultimul meci de anul acesta, cu scorul de 4-1.