Steaua, pe teren propriu si Astra Giurgiu, in deplasare, au obtinut victorii pretioase in penultima etapa a grupelor Europa League. Echipa bucuresteana a intrecut lidera grupei L, Osmanlispor cu 2-1, iar cea din Giurgiu s-a impus din nou in deplasare, cu acelasi scor, 2-1, de data asta la Austria Viena, in grupa E.

Mai sunt sanse!

15137540_1522463347769686_5856686684929249415_oStelistii au fost condusi la pauza, dupa golul inscris de Ndiaye in minutul 32, care a marcat din interiorul careului. Repriza in care oaspetii au mai avut doua ocazii prin fostul stelist Rusescu si prin Regattin.
In partea a doua situatia s-a schimbat radical, datorita, in buna parte, evolutiei lui Bourceanu, introdus in locul lui Pintilii. Dar mai cu seama a lui Boldrin, care a contribuit la inscrierea celor doua goluri. Brazilianul a executat ca la carte o lovitura libera in minutul 68, respinsa de goalkeeperul advers in piciorul lui Momcilovic, de unde a ajuns in poarta, iar cu patru minute inainte de final a centrat exact pe capul lui Tamas, care a inscris cel mai important gol al zbuciumatei sale cariere.
15235590_1522463391103015_6689020917914935017_oSteaua face 5 puncte si le egaleaza pe Villareal si FC Zurich, care au incheiat nedecis, 1-1, disputa desfasurata in Elvetia. Osmanlispor ramane pe primul loc, cu 7 puncte.
15168674_1522463461103008_1109426703127584741_oMeciurile de peste doua saptamani, Villareal-Steaua si Osmanlispor-FC Zurich vor decide cele doua echipe calificate in 16-imi.

Urmeaza un meci de foc. Vin romanii!

15178947_1524436607572251_3579544729573056499_nUnde incearca sa ajunga si formatia antrenata de Marius Sumudica, invingatoare pe terenul Austriei Viena in grupa E. Si in aceasta partida au condus gazdele din minutul 57, dupa reusita lui Rotpulier, dar oaspetii au  revenit, profitand si de eliminarea lui Grunwald din minutul 64 pentru doua cartonase galbene. Florea a egalat in minutul 72, trimitand in plasa mingea respinsa de portarul advers in urma barei lui Teixeira. Acelasi Florea avea sa scoata un penalty cu trei minute inainte de ultimul fluier al arbitrului, dupa care Budescu l-a transformat cu precizie, aducand al doilea succes in deplasare al astralilor.
AS Roma a valorificat avantajul propriei arene, 2-1 cu Viktoria Plzen, avand 8 puncte, care-i asigur, practic, prezenta in faza urmatoare. O urmeaza Astra Giurgiu, 6, Austria Viena, 5 si Viktoria Plzen, 3.
Campioana tarii noastre va juca pe Arena Nationala impotriva teamului italian, pe care trebuie sa-l invinga pentru a ajunge sigur in primavara europeana. Daca va obtine doar un egal, iar austriecii vor castiga in Cehia, risca sa rateze calificarea. Se anunta dispute tensionate in ambele partide.