In cea de-a 18-a etapa a Ligii 1 s-a consumat una dintre surprizele campionatului: Steaua Bucuresti, echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf a inregistrat un esec categoric, fiind invinsa cu 3-1 de Dinamo Bucuresti, echipa antrenata de Ioan Andone.

15272140_1158350264219200_3318620692032276609_o

Cel mai recent moment in care Dinamo a iesit invingatoare a avut loc in anul 2015; atunci „ros-albastrii” erau invinsi ca si acum, cu 3-1. Dar pe atunci stelistii erau antrenati de Mirel Radoi, iar dinamovistii de Mircea Rednic.
Chiar si cu aceasta umilinta din deplasare, de pe Arena Nationala, Steaua ramane pe primul loc in clasament, cu 34 de puncte; podiumul fiind completat de Craiova si Viitorul cu cate 33 de puncte.

15250783_1158350254219201_4921187218468429950_o

Dar cu toate acestea, Steaua tremura pentru obtinerea unui nou titlu de campioana, un titlu care in sezonul trecut (2015-2016) i-a fost „furat” de Astra Giurgiu, echipa antrenata de Marius Sumudica, si atunci, dar si acum.

Formulele de start ale celor doua echipe au fost urmatoarele:
Dinamo: Penedo-Romera, Nedelcearu, Marici, Filip-Hanca, Busuladzici, Nistor-Rotariu, Lazar, Nemec.
Rezerve: Branescu-Popescu, Gnohere, D. Popa, Mahlangu, Olteanu, Ceccarelli.

Steaua: Nita-Ov. Popescu, Tamas, Tosca, Momcilovic-Bourceanu, Muniru-Adi Popa, Boldrin, De Amorim-Golubovic.
Rezerve: Stancioiu-Pintilii, Valceanu, Jakolis, Achim, Moke, Enache.

Atmosfera derby-ului a fost „incalzita” de fanii dinamovisti, care nu pentru prima oara, au conceput o coregrafie, spectacol ce a tinut nu mai putin de 10 minute. Intr-un final insa, Hategan a dat drumul meciului, certat si de cei deranjati de intarziere.

15252764_1158349617552598_4943694277320797644_o

Iar disputa a inceput cum nu se putea mai bine pentru „ros-albastrii”. Elevii lui Laurentiu Reghecampf au primit  lovitura de la 11 metri chiar in minutul 1. Stelistii au marcat, dar abia in minutul 4, dat fiind faptul ca o petarda i-a „stricat” concentrarea mijlocasului Boldrin, creditat mai mereu cu sansa de a transforma penalty-urile. Emotionant pentru fanii unei echipe este atunci cand un jucator, odata ce marcheaza, isi arata iubirea si respectul pentru semenii sai. Asa s-a intamplat si pentru Boldrin care a dedicat golul echipei braziliene Chapecoense, ai carei fotbalisti au pierit intr-un accident aviatic.

Primul mitan a fost dominat in mare masura de Steaua, nu numai la capitolul posesie, ci si la un capitol mai neplacut: acela al accidentatilor: Muniru si Golubovic au iesit „sifonati” din duelurile avute, insa Golubovic a putut continua prima repriza in intregime, Muniru fiind inlocuit de Mihai Pintilii, jucator care de cand s-a accidentat, desi poate juca, se observa evolutia lui mai slaba, fiind un pic speriat, asa cum s-a observat si in acest derby.

Gabi Tamas, ca si in alte partide s-a dovedit activ, nu numai in faza ofensiva, ci si in cea de constructie a echipei bucurestene. Fundasul, de mai multe ori a centrat perfect pentru coechipierii sai sau a executat pe cat de bine posibil pentru el o lovitura libera; chiar daca aceea din minuntul 23′ nu a fost chiar la tinta propusa initial de el, mingea trecand la aceasta faza cativa metri pe langa portarul Penedo.

Dinamovistii vor readuce egalitatea pe tabela in minutul 38′, prin Hanca care marcheaza tot din penalty, cu toate ca Nita a fost foarte aproape sa prinda mingea. Penalty-ul executat de tanarul Hanca a fost provocat de Mihai Pintilii, care l-a impins in careu pe Busuladzici.

Pana la sfarsitul primei reprize, desi jocul s-a echilibrat, Dinamo a marcat inca odata. In minutul 45+5 (dat fiind faptul ca s-au acordat 6 minute de prelungire) Nedelcearu a trimis mingea in poarta lui Nita, destul de usor insa, datorita neatentiei din apararea Stelei sau mai bine spus, datorita relaxarii stelistilor.

Mitanul secund a fost mult mai echilibrat decat primul, dar tocmai Tamas (laudat in primul mitan) a facut cateva greseli evidente, desi apoi usor, usor si le-a reparat. Iar golul dinamovistilor din partea secunda a partidei este datorat unei greseli a fundasului Tamas, dar totodata si a portarului Nita. Astfel, Nemec mareste avantajul in minuntul 58 si duce scorul la 3-1 pentru Dinamo.

Dinamo a fost mult mai concentrata, mult mai implicata in meci, iar scorul de pe tabela putea fi oricand marit cu inca un gol daca exista o baza de constructie a balonului, solida.
Steaua a fost timida, a incercat sa atace, dar fara a pune pericol prea mare la poarta lui Penedo, cumva speriata si totodata contrariata de avantajul de pe tabela in favoarea adversarilor.
Astfel  s-a bifat inca un meci slab al Stelei, iar de partea cealalta, am remarcat „supravietuirea” lui Ioan Andone pe banca „cainilor”.

Steaua va juca urmatorul meci din Liga 1 Orange contra echipei Pandurii Targu Jiu, pe data de 4 decembrie cu incepere de la ora 20:30.
Dinamo Bucuresti va juca contra lui Gaz Metan, pe data de 5 decembrie, de la ora 20:30.