Meciurile echipelor romanesti in faza grupelor UEFA Europa League s-au incheiat, insa doar una dintre cele doua merge in primavara europeana: Astra Giurgiu, chiar si cu egalul de pe Arena Nationala in fata Romei. Astra a terminat astfel pe locul doi, cu 8 puncte; primul loc fiind ocupat de As Roma, cu 12 puncte. Pe ultimele doua pozitii au incheiat Viktoria Plzen, cu 6 puncte, urmata de Austria Viena cu 5 puncte.

steaua-vilarreal-9Steaua nu s-a putut clasa pe primele doua locuri, astfel a parasit Europa League, necalificandu-se in primavara europeana. „Ros-albastrii” au fost invinsi de Villarreal cu 2-1 in deplasare, terminand grupa pe ultimul loc, cu 6 puncte; in fata ei urmand in sens crescator urmatoarele echipe: FC Zurich, 6 puncte, Villarreal, 9 puncte si Osmanlispor, 10 puncte.

Partida dintre Villarreal si Steaua nu a inceput prea bine pentru romani, parea a fi continuarea meciului cu Dinamo sau cu Pandurii din campionat; parea ca stelistii nu erau convinsi ca vor reusi un meci bun, o victorie. Insa, fata de meciurile jucate in Liga 1, jucatorii formatiei bucurestene au fost mult mai agitati in iarba spaniola, chiar daca ocaziile la poarta lui Villarreal au intarzaiat sa apara, ba chiar au fost foarte putine.

steaua-vilarreal-5Formulele de start ale celor doua echipe s-au prezentat astfel:
Villarreal a jucat intr-un sistem 4:4:2, cu Asenjo in poarta-Gaspar, Musacchio, Victor Ruiz, Jaume Costa- Jonathan Dos Santos, Trigueros, Bruno Soriano, Roberto Soriano- Bakambu, Sansone.
Rezerve: Fernandez-Alvaro, Borre, Hernandez, Pato, Rukavina, Leo Suarez.

Steaua a jucat intr-un sistem 4:2:3:1, cu Nita in poarta- Tamas, Moke, Tosca, Momcilovic-Pintilii, Bourceanu- Enache, Boldrin, De Amorim- Adi Popa.
Rezerve: Stancioiu- Tudorie, Golubovic, Jakolis, Aganovic, Achim, Popescu.

Prima repriza a fost in favoarea lui Villarreal. S-a vazut clar, ca si in alte meciuri, lipsa ideilor Stelei in faza de constructie.
Steaua a pierdut multe mingi in acest meci la mijlocul terenului, spaniolii patrunzand, in dese randuri, in careu pe contraatac. Din acest motiv au marcat in minutul 16′, prin jucatorul de atac Sansone; pasa de gol fiindu-i data de Gaspar. In prima faza, Nita a respins balonul, insa la cateva miimi de secunda va fi „batut” de Sansone care nu iarta. Dar unde a fost apararea Stelei? Momcilovic prea incet in meci, Tamas nesigur pe el in unele momente, Tosca, face greseli vizibile, de neiertat; practic Moke a parut cel mai stabil tactic si defensiv dintre toti fundasii Stelei, cel putin in acest meci.

Pe El Madrigal, pana in pauza putea fi 2-0 pentru Villarreal, insa noroc cu bravul Nita si cu „stalpul” Tamas care respingand balonul, fac in acel moment ca meciul si calificarea sa se joace inca. Ocazia a fost jucata de Bakambu in minutul 45+1′.

In repriza a doua lucrurile au stat altfel, a fost o schimbare de roluri. Steaua a intrat mult mai decisa, iar intuitia antrenorului Laurentiu Reghecamf de a-i introduce in joc pe Golubovic si pe Achim a transformat meciul in speranta pentru Steaua de a se califica mai departe. Dar, in special, introducerea lui Achim a aratat forta si determinare. De ce acest lucru? Pentru ca la nici doua minute de pasirea lui pe gazon a si inscris: parea golul unei posibile calificari, parea golul dinaintea altui gol; asa pareau lucrurile  in acel moment. Astfel, in minutul 56′ Tamas ii pune excelent balonul pe cap lui Achim; acesta de la aproximativ 6 metri impinge decisiv, ambitios in poarta gazdelor.
Putea fi 2-1 pentru Villarreal in minutul 60′, atunci cand Tosca nu a fost atent la colegul sau, Momcilovic in timp ce acesta ii pasa mingea, iar Bakambu fiind la post, mai ca se ducea direct in poarta cu balonul, insa noroc cu plasa laterala care a fost de partea romanilor.
Chiar dupa aceasta greseala, „ros-albastrii” au fost decisi sa porneasca spre poarta lui Asenjo, si chiar au facut-o, insa fara multe suturi spre poarta.
In al doilea mitan, posesia, pasele, constructia pareau a fi spre bine, pareau in favoarea Stelei, insa a urmat un moment de cotitura: Gabi Tamas a fost eliminat, in minutul 79′, pentru al doilea galben. Dupa ce fundasul a plecat spre cabine, jocul parea sa ramana la aceeasi stabilitate; insa pe parcurs  cu „pulverizarea” minutelor se simtea lipsa celui mai bun fundas din Romania, asa cum este el creditat de cei mai multi dintre „consumatorii” de fotbal.
Dintr-o greseala a lui Nita va veni golul al doilea al spaniolilor, in minutul 88′. Greseala este datorata faptului ca Nita a iesit din poarta; iar Trigueros n-a facut decat sa dea un lob peste portar si sa bucure tribunele entuziasmate.

In cele 5 minute de prelungiri, Steaua putea face 2-2, daca Golubovic ajungea la minge si facea un efort mai mare de a o trimite in poarta; fiind mai mult ca sigura o calificare atunci, in ultimele secunde de joc; dar si gratie victoriei lui Osmanlispor cu Zurich, cu scorul de 2-0.

Astra se califica! Giurgiuvenii au fost ajutati de Viktoria Plzen!

astra-romaEchipa giurgiuveana a inceput cu urmatoarea formula:
Astra: Lung Jr.-Sapunaru, Oros, Fabricio, Stan-Nicoara, Seto, Lovin, Teixeira-Alibec, Budescu.
Rezerve: Gavrilas- Florea, Moise, Boubacar, Niculae, Ionita, Gheorghe.
Roma: Alisson- Bruno Peres, Vermaelen, Juan Jesus, Seck- Gerson, Strootman- El Sharawy, Iturbe, Palmieri- Totti.
Rezerve: Szczesny, Nainggolan, Dzeko, Franki, Frattesi, De Santis, Marchizzo.

p1b3hdjtaq4cm115t1hlk102lqqi9Astra Giurgiu a jucat in aceasta partida de la egal la egal contra Romei, dar fara a marca; impresionand prin constructie, prin cativa jucatori care au reusit pe parcursul acestui meci sa arate ca merita sa ajunga in primavara europeana: Alibec, Teixeira, Sapunaru.

Meciul, in prima repriza nu a fost unul agitat, avand in vedere si faptul ca Roma a jucat cu rezervele; insa era agitatie mare in tribune si pe margine atunci cand in cealalta partida a grupei marca Viktoria Plzen in fata Austriei Viena; desi primul gol al meciului in acea partida a fost inscris de Austria Viena, iar la acel moment pe Astra o trimitea mai departe doar victoria.
Daca prima repriza a avut o desfasurare sceptica si linistita, cea de-a doua a fost mai „inflacarata”.
Mitanul secund a fost „trezit” de golul lui Alibec, care va fi anulat datorita unui fault asupra lui Emerson Palmieri. Alibec, minute bune a atacat in continuu si a parut sa fie unul dintre contribuitorii rezultatului de pe tabela, deoarece a tinut „mingea in joc”, din punct de vedere al recuperarilor, cu ajutorul constructiei sale.
In timp ce scorul din meciul Plzen-Austria Viena se marea in favoarea echipei cehe, jucatorii de la Giurgiu erau mult mai linistiti, jocul lor era mai mult la asteptare.
Cu toata batranetea lui, Totti s-a tot miscat in teren, ce-i drept nu foarte mult. Baloanele italianului veneau parca „aterizate”, contribuia printr-o pasa simpla la coechipierii sai.

Pe parcurs ce jocul de pe Arena Nationala se desfasura intr-o nota echilibrata, in cealalta partida lucrurile deveneau mult mai bune pentru Astra, fiindca Austria Viena era condusa de modesta Plzen cu scorul de 3-2. Pe Arena era si bucurie, dar si lacrimile lui Marius Sumudica, care le tot arata jucatorilor sai cu degetele scorul de pe tabela celuilalt meci din grupa.
Totusi, pe final, Astra nu s-a lasat dominata de entuziasmul obtinut cu ajutorul celuilalt meci, atacand si sperand ca va fi o „calificare spectacol”, invingand si ea.

p1b3hdjtaqu431bfb10ki1de81o3e8Astra Giurgiu obtine un 0-0 pe Arena Nationala, insa Viktoria Plzen a contribuit decisiv la prima calificare a echipei giurgiuvene in primavara europeana, obtinand un 3-2 cu Austria Viena.

Tragerea la sorti Europa League ( ca si Champions League) va fi programata luni, 12 decembrie, pentru singura echipa romaneasca aflata in competitie: Astra Giurgiu!