Super victorie a alb-rosiilor in fata danezilor de la Aalborg

2000 de spectatori frenetici, dornici sa vada o victorie mare a handbalului romanesc, au incurajat permanent si au creat o atmosfera exceptionala pentru victoria „cainilor” in fata danezilor de la Aalborg cu care remizasera saptamana trecuta in Danemarca.

dinamo 1
Dinamovistii au preluat initiativa din startul partidei, conducand cu 2-0 dupa 2 minute. Cea mai mare diferenta de scor in prima parte a fost de 7 goluri in favoarea gazdelor, insa a urmat repede o perioada de „black-out” in jocul baietilor lui Eliodor Voica, fapt ce le-a permis oaspetilor sa reduca din diferenta 4 goluri, pana la 15-12. In acel moment banca dinamovista a cerut TIME-OUT, o decizie inspirata, pentru ca dupa reluarea jocului Dinamosa reusit sa mai inscrie de 2 ori, stabilind scorul pauzei 17-12.

dinamo meci 2
Partea secunda a inceput prost pentru alb-rosii care au avut 3 ratari incredibile, permitand, astfel, adversarilor sa se apropie amenintator la 18-16. A urmat apoi o perioada de glorie a portarului Ionut Irimus care a reusit niste parade exceptionale, iar Dinamo s-a distantat din nou la 23-17. Scorul final a fost 28-25, iar in urma acestui rezultat Dinamo se mentine pe locul 2 in grupa cu 5 puncte si va primi vizita spaniolilor de la Granollers pe 20 martie in Sala Polivalenta de la Bucuresti. Va fi un meci decisiv al grupei, iar daca Dinamo nu pierde, va fi calificata in sferturile de finala ale competitiei.
Marcatorii lui Dinamo au fost: Vrankovic–8, Sandru-7, Ragot-6, Mironescu, Balut si Asoltanei cate 2 goluri, Marius Mocanu- 1 gol

Infrangere la limita dupa o lupta eroica

CSM Bucuresti a fost invinsa in deplasare de echipa suedeza Ystads IF, cu scorul de 29-28 (14-14), sambata, intr-un meci din Grupei D a Cupei EHF la handbal masculin.

CSM-Bucuresti-vs.-Chambery-Savoie-Handball-126

Vicecampioana Romaniei a suferit a doua sa infrangere in grupa, dupa ce weekend-ul trecut remiza acasa cu scandinavii, 27-27.

Spaniolul Javier Humet Gaminde, cu 11 goluri, a fost cel mai bun jucator al echipei noastre, celelalte goluri fiind inscrise de Iulian Stamate 4, Sasa Marjanac 4, Nicusor Negru 3, Tiberiu Constantinescu 2, Naumce Mojsovski 2, Milos Kostadinovic 1, Adrian Rotaru 1.

Inaintea meciului dintre Chambery Savoie si Helvetia Anaitasuna, in clasament, pe primul loc se afla Chambery Savoie Handball, cu 5 puncte, urmata de Ystads IF, 5 p, Helvetia Anaitasuna, 2 p, CSM Bucuresti, 2 p.