CSMB-Dinamo-142Al treilea meci al finalei Ligii Nationale de handbal masculin dintre echipele bucurestene Dinamo si CSM s-a incheiat luni seara cu victoria primei formatii, scor 25-23. Dupa ce la pauza fusese aceeasi diferenta, 13-11. Dinamo, antrenata de fostii jucatori Eliodor Voica, 44 ani si Sebastian Bota, 43,  a valorificat avantajul propriei sali si al publicului, circa 2000 de spectatori, cucerind titlul cu numarul 13.13323578_1432727706753455_1870655829646200284_o (1)

A fost o partida desfasurata sub semnul echlibrului, gazdele desprinzandu-se la trei goluri dupa minutul 55, 25-22. Dupa care Negru a ratat o aruncare de la 7 metri, reusind sa inscrie spre final. Vrankovic si Savenco, autori a cate patru goluri, au fost, alaturi de portarul Irimus, cei mai buni jucatori ai noii campioane, care-si adjudeca trofeul dupa o pauza de 11 ani, perioada in care Dinamo n-a mai castigat niciun titlu in sporturile de echipa.

13319999_1085369818187615_6283416808540949892_n
Ionuț Adrian Irimuş, un portar senzational

Au arbitrat excelent Bogdan Stark si Romeo Stefan, care vor fi prezenti si la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

13323578_1432727706753455_1870655829646200284_o
Sursa Foto: Facebook/ Dinamo

De la toamna, Dinamo va juca in Liga Campionilor, iar CSM Bucuresti in Cupa EHF.