Dupa un inceput catastrofal, infrangeri putin scontate cu Angola si Brazilia, echipa feminina de handbal a Romaniei incepe sa-si arate adevarata valoare. Jucand uneori greoi, alteori sclipitor, alternand momentele bune cu fazele hilare, sub presiunea momentului, echipa Romaniei a gasit resurse de energie si continua lupta pentru sferturile competitiei de handbal. In aceasta seara, tricolorele au obtinut o minunata si esentiala victorie in fata Spaniei, dupa un meci extrem de dificil, scor 24-21 (13-11).

13924898_501652496692081_756993153983773340_n

Cu Neagu si Geiger in mare forma, Romania a condus pe toata durata primei reprize, iar in startul reprizei a doua a ajuns chiar la un avans de sase goluri: 17-11. Dar era prea frumos sa castigam fara emotii!

13669572_490579324466065_204289254335124786_n

Ibericele, impulsionate de sirul ciudat de greseli si balbe din atacul nostru au inceput pe contra-atac sa marcheze si sa spere, reusind la un moment dat sa marcheze de 6 ori la rand, fara a primi gol: de la 13-18, la 19-18. Aici a fost momentul cel mai important! Fetele s-au trezit din pumn si ajutate de evolutia fantastica a Paulei Ungureanu, au marcat gol dupa gol, chiar si in inferioritate numerica. Am egalat, 19-19; apoi am preluat definitiv conducerea, 20-19, conturat de un 21-20 cu 150 de secunde inainte de fluierul de sfarsit al partidei; si final de final: 24-21!

Intr-un dialog cu colegul Radu Levarda, gazetar sportiv cu mare experienta, intrebandu-l cum a vazut finalul de meci si ce parere are despre sansele Romaniei, acesta ne-a declarat:

Cristina Neagu a fost din nou principala marcatoare, cu noua reusite, dar fara numeroasele interventii ale portarului Paula Ungureanu scorul final putea arata altfel. Jocul a curs in favoarea echipei noastre pana in minutul 41. Ibericele au inceput cursa de reducere a diferentei, inscriind cinci goluri consecutive in numai sase minute. Moment in care Cristina a primit o eliminare de doua minute. Gabriela Perianu a punctat pentru 20-19 in inferioritate numerica, iar Paula Ungureanu a avut trei parade formidabile. Carmen Martin, fosta jucatoare a CSM Bucuresti, a egalat in minutul 55, dupa care Neagu, revenita in teren, a sutat extraordinar la vinclu, modificand tabela in favoarea noastra. Martin a restabilit echilibrul, dar handbalistele noastre au continuat sa atace, percutand de trei ori poarta adversarelor, prin Bradeanu, Buceschi si Neagu. Urmeaza meciul cu Norvegia. Un egal sau o victorie ne-ar asigura prezenta in sferturi, de pe pozitia a patra. In cazul unei infrangeri nedorite, ar interveni calculele golaverajelor.

Cu patru puncte dupa patru partide, Romania va intalni duminica, de la ora 22:40, echipa Norvegiei, campioana mondiala si olimpica, in partida decisiva pentru calificarea in sferturi. Un egal ne este suficient pentru calificare, insa si cu un esec, prin jocul rezultatelor, putem spera la sferturi.