14707830_1199684416752002_7973792937033381979_o

Considerat cel mai tare meci al etapei, reeditarea finalei din primavara, meciul a fost unul bun din punct de vedere calitativ, care din pacate pentru noi, s-a incheiat cu o victorie a campioanei Ungariei, 27-24, desi am condus la pauza cu 14-10 si la un moment dat cu 5 goluri. Finalul din pacate a apartinut oaspetelor, care s-au impus in special pentru ca au “banca”, rezervele celor de la Gyor fiind net superioare si in plus unguroaicele fiind superioare la aspectul fizic, fiind si o echipa mai tanara, ca medie de varsta.

In celalalt meci al grupei, rusoaicele de la Rostov au reusit prima victorie a lor castigand clar in fata danezelor de la Mitdjylland.

Intr-un alt meci din grupa A, Buducnost, cu Cristina Neagu, a invins cu 32-26, campioana Germaniei, Thuringer. Folosita doar in prima parte, Cristina a fost cea mai buna marcatoare de la Buducnost, reusind 8 goluri din cele 10 aruncari, contribuind decisiv la diferenta de 10 goluri de la pauza, 21-11. In partea a doua muntenegrecele au jucat cu multe jucatoare foarte tinere super-starurile ramanand pe banca. Cristina a fost ca de obicei cea mai buna jucatoare, pe langa cele 8 goluri, reusind si cateva pase senzationale, la pivot.