Sfarsitul saptamanii trecute ne-a adus si un motiv de bucurie, nu doar dezamagirea infrangerii nationalei de fotbal, in fata Poloniei.

Deplasarea din Rusia a fost una de succes, mai ales ca, meciul era unul extrem de important pentru fetele de la CSM, pentru ca o infrangere arunca castigatoarea Ligii, in calvarul ultimului meci decisiv pentru calificare. Dupa ce in tur, fetele au jucat extrem de bine si au castigat clar meciul cu rusoaicele, returul se anunta unul “de foc”, pentru ca vicecampioana Rusiei juca, la fel ca noi, un fel de finala pentru accesul in grupele principale. In plus, rusoaicele au realizat in vara o campanie de transferuri foarte rasunatoare cu nume precum Viahireva, Barbosa sau Dembele, prima dintre ele, rusoaica Viahireva fiind dealtfel declarata cea mai buna jucatoare de la Rio 2016.

14991464_1222172264503217_8625238089985066224_oMeciul a inceput net in favoarea rusoaicelor, care au ajuns sa conduca cu 9-2, in primul sfert de ora. Din acel moment, fetele de la CSM, au inceput sa echilibreze jocul si mai departe recuperarea, reusind sa se apropie, pana la pauza, la numai un singur gol 10-11.

Repriza a doua a fost o reprezentatie de zile mari a portaritei croate, Jelena Grubisic, din poarta CSM-ului, care a facut diferenta in final, pe tabela de marcaj. In plus, un joc foarte bun, in atac, al suedezei Gullden, autoare a 8 goluri, a facut ca in final fetele noastre sa castige cu 22-20, insa victoria, in special in repriza a doua, parand una foarte clara.

Astfel, noul antrenor, Aurelian Rosca, a debutat cu dreptul pe banca CSM-ului si de acum inainte orice este posibil, la fel ca si in sezonul trecut, cand fetele de la CSM, au pornit din postura de debutante si au castigat trofeul de Regina a Europei, Liga Campionilor.

Personal, sunt 100% convins ca si Vestergaard ar fi reusit victoria in Rusia, dar decizia apartine managementului clubului, ca si responsabilitatea rezultatelor viitoare. Cu toate acestea, Aurelian Rosca, pare un antrenor bun, echipa jucand foarte compact in aparare, faza de atac insa, parand ca ramane tot pe seama valorii individuale a jucatorelor, lucru care ar trebui sa dea de gandit tuturor. Insa nu trebuie sa ne pronuntam, pentru ca a fost doar primul meci si speram cu totii ca de aceasta data antrenorul roman, sa reuseasca mai mult cu CSM, decat a realizat sezonul trecut cu HCM Baia Mare, cand s-a calificat in “sferturi”.