La 40 de ani de la primul 10 al Nadiei Comaneci, la Montreal consemnam o alta performanta romaneasca: Simona Halep castiga prestigiosul turneu de tenis!

8242_ovidiu_micsik_inquamphotos.com
Sursa Foto: Ovidiu Micsik, Inquamphotos.com, furnizate prin amabilitatea FR Tenis

Simona nu a avut un turneu tocmai usor. Astfel, Halep a debutat in turul al doilea, acolo unde a dat peste australianca Daria Gavrilova, romanca invingand-o cu 2-0 (6-2, 6-3). In optimi, Halep a trecut de cehoaica Karolina Pliskova, cu 2-0 la seturi (6-3, 6-3). In sferturi a trecut de rusoaica Kuznetsova cu 2-1 la seturi (3-6, 6-1, 6-1). In semifinale a invins-o pe ocupanta pozitiei a doua in clasamentul WTA, germanca Angelique Kerber, cu 2-1 la seturi. In acest meci, in primul set, Halep i-a administrat germancei un sec 6-0, apoi usor, usor, Kerber si-a revenit, egaland situatia la seturi, 6-3. Romanca in acest set a pierdut controlul meciului, insa in setul al treilea nu a mai tinut cont de nimic, administrandu-i un 6-2, incheind meciul.
In ultimul act al competiei, Halep a dat peste jucatoarea din America, Madison Keys (la acel moment pozitia 12 in clasamentul WTA). Finala a fost una usoara, insa nu facila, in sensul strict al cuvantului, dat fiind faptul ca Halep a castigat primul set la tie-break, 7-2. Ultimul set insa romanca l-a castigat cu 6-3.
Si astfel si-a adjudecat Trofeul de la Montreal, trofeu pe care nu l-a mai castigat niciodata.

La simplu a obtinut trofeul, insa la dublu nu a izbutit acest lucru!

8823_ovidiu_micsik_inquamphotos.com
Sursa Foto: Ovidiu Micsik, Inquamphotos.com, furnizate de FR Tenis

Simona Halep a dorit sa le arate fanilor de ce este ea in stare si a jucat si la dublu, partenera fiindu-i Monica Niculescu.
In primul tur, romancele au dat peste Dabrowski/Kudryavtseva,  invingandu-le cu scorul de 2-0 (6-3, 6-3). In optimi Halep si Niculescu au dat peste cuplul Bondarenko/Savchuk, unde le-au invins cu scorul de 2-0 (6-1, 6-3). In sferturi, Simona si Monica au dat peste niste adversare destul de puternice, Garcia/Mladenovic, dar au izbutit sa le invinga cu 2-1 (6-4, 3-6, 10-8). In semifinale, romancele au avut un meci dificil, poate la fel ca cel din sferturi, dar au reusit victoria si in acesta, cu 2-1 (6-2, 3-6, 10-6), contra cuplului Klepak/Srebotnik. In finala au dat peste rusoaicele Makarova/Vesnina, romancele fiind invinse cu 2-0 (6-3, 7-6). Acesta a fost un meci cu multe rasturnari de situatie, unde Simona si Monica puteau castiga setul al doilea, insa a foat piedut la tie-break.
Halep a etalat la acest turneu un joc foarte bun, peste asteptari, alergand dupa fiecare minge, lovind cu mingi lungi, „alergandu-le” pe adversare.
La simplu a jucat si Monica, cea pe care Halep a avut-o partenera la dublu, insa Monica s-a oprit in actul al doilea la Montreal, fiind invinsa de poloneza Radwanska cu 2-0 (6-1, 7-5).
Asadar, dupa turneul castigat la Montreal, Simona si-a adaugat in palmares inca un trofeu, avand in momentul de fata 14. Simona ocupa, dupa saptamana reusita la Montreal, pozitia a treia in clasamentul WTA, cu 5970 de puncte, Angelique Kerber ramanand pe pozitia a doua, cu 6747 de puncte, iar pe primul loc Serena Williams, cu 8300 de puncte.