Romania si-a asigurat a doua medalie la Jocurile Olimpice, dupa ce Horia Tecau si Florin Mergea au reusit sa se califice in finala probei de dublu la tenis de camp. Jucatorii nostri, jucand exceptional, i-au invins pe americanii Steve Johnson si Jack Sock, cu scorul de 6-3, 7-5, la capatul unui meci pe care l-au controlat in totalitate.

rio 2

Horia si Florin au inceput perfect partida, au condus cu 3-0, demonstrand ca nu au ezitari. Zbaterea americanilor din primul set a fost inutila, Horia si Dodo au castigat sec primul act cu 6-3. Al doilea set a fost mult mai echilibrat, dar in cele din urma cei doi romani au facut diferenta, americanii fiind epuizati de efort, de concentrare.

In finala, Horia si Florin ii vor intalni pe invingatorii dintre Rafael Nadal/Marc Lopez – Daniel Nestor/Vasek Pospisil. Dupa ce in frageda lor tinerete au castigat turneul de la Wimbledon, acum , la maturitate, au ocazia sa devina campioni olimpici. Totul pare asa de firesc!

tenis rio1

Finala este programata vineri, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata de organizatori.