Adi Ungur, in varsta de 31 de ani, a participat la Turneul de la Como (Italia), turneu challenger, dotat cu premii totale de 42.500 de euro.

ungur

Pe zgura italiana, Adi s-a oprit in penultimul act al competitiei. Pitesteanul a inceput din turul doi, acolo unde l-a intalnit pe spaniolul Carballes Baena, pe care l-a invins destul de greu, scor 7-5, 7-6; setul doi fiind castigat la tie-break: 7-4.

Vestea buna pentru Adi a venit in optimi, deoarece nu a jucat in aceasta faza, dat fiind faptul ca sarbul Filip Krajinovic s-a retras, dupa o accidentare la incheietura mainii stangi. Astfel, romanul a trecut in sferturi fara a disputa meciul din optimi.

2ème tour Roland Garros 2012 : Roger Federer (SUI) def. Adrian Ungur (ROU)

In sferturile de finala ale competitiei, Adi a trecut de argentinianul Collarini, cu 2-0 la seturi (6-4, 6-4), meci castigat dupa o ora si 50 de minute de joc.
In semifinale, Adi Ungur a dat peste francezul Kenny De Schepper. Dupa un joc de o ora si 40 de minute, francezul l-a invins pe Adi cu 2-0 la seturi (6-4, 7-5).
Jocul din semifinala a fost unul echilibrat, iar Ungur a avut o sansa mare de a egala la 1 la seturi. Astfel, romanul conducea in setul doi cu 5-4, insa francezul a egalat la 5, lasat usor de Adi sa faca acest lucru; ca mai apoi De Schepper sa faca doua break-uri consecutive si sa incheie setul cu 7-5.

Pentru ca a acces pana in faza semifinala, Adi a primit 29 de puncte in clasamentul ATP; un cec in valoare de 2.130 de euro, totodata va urca si 17 locuri in clasanentul ATP.
Pana in momentul acesta, romanul are cinci titluri castigate la simplu, toate pe zgura: Turneul de la Sofia (15 iunie 2008), castigat impotriva brazilianului Franco Ferreiro (6-3, 6-0); Turneul de la Palermo (27 septembrie 2009), victorie obtinuta la un bun spaniol, Albert Ramos-Viñolas (6-4, 6-4); Turneul San Benedetto del Tronto (10 iulie 2011), finala castigat impotriva italianului Stefano Galvani (7-5, 6-2); Turneul de la Manerbio (28 august 2011), finala disputata impotriva germanului Peter Gojowczyk (4-6, 7-6, 6-2); Turneul de la Sibiu (12 august 2012), intr-o finala disputata impotriva romanului Victor Hanescu (6-4, 7-6).