Monica Niculescu se afirma din ce in ce mai mult  in circuitul WTA, atat la dublu, castigand anul acesta 3 finale, cat si la simplu mai nou, castigand finala de la Luxemburg.

14650080_945190535586111_8724742148682568239_n

Olteanca, in varsta de 29 de ani a inceput turneul din turul al doilea, unde a invins-o pe belgianca  Flipkens cu 2-0 (6-4, 6-2). In optimi a trecut de italianca Schiavone, intr-un meci mai greu, castigat, cu 2-1 (6-3, 5-7, 4-6). Faza sferturilor de finala a fost benefica pentru simpatica Niculescu, fiindca nu a disputat-o, deoarece daneza Wozniacki nu s-a prezentat la partida. Dar, pentru romanca nu a fost singurul moment bun din acea zi, deoarece, probabil relaxata si dornica de o noua victorie, romanca a castigat in faza sferturilor meciul de dublu, alaturi de Patricia Tig, meci jucat impotriva cuplului Weinhold/Whoriskey, cu scorul de 2-0 (6-1, 6-4).
In semifinale, la simplu, Niculescu a trecut de olandeza Bertens, cu 2-0 (6-3, 6-3), pentru ca finala sa fie una excelenta pentru romanca, gratie victoriei, cu 6-4, 6-0, contra cehoicei Petra Kvitova, cehoica pe care Monica a mai invins-o si in Fed Cup. Iar scorul intre cele doua a ajuns acum la egalitate: 2-2.
Partida din finala de simplu a durat o ora si 9 minute, partida in urma careia Niculescu a obtinut 34.677 de euro si 280 de puncte WTA.
„Ador sa joc aici, este turneul meu preferat. Ii multumesc antrenorului meu, lucram de foarte multi ani si a fost alaturi de mine in momente bune sau rele.
Astazi este ziua mamei mele si sunt foarte fericita ca am castigat acest titlu si pentru ea. La multi ani, mama! Le multumesc si spectatorilor pentru ca m-au sustinut in aceasta saptamana si ii rog sa nu plece, pentru ca urmeaza finala de dublu in care voi juca.”- a declarat Monica Niculescu pe pro sport.ro.

La dublu n-a avut noroc!

14695427_945190705586094_1439628279616096115_n

Monica Niculescu a participat si la dublu in cadrul turneului de la Luxemburg, avand-o ca partenera pe Patricia Maria Tig (22 de ani); si ea o jucatoare extrem de buna la dublu!
Cele doua au inceput din optimi, invingandu-le pe Groenefeld/Peschke cu 2-0 (7-6, 6-3). In sferturi au trecut de cuplul Weinhold/Whoriskey cu 2-0 (6-1, 6-4).
In semifinale, romancele au dat peste cuplul Rae/Smith, pe care l-a invins destul de greu, dupa cum o arata si scorul, 2-1 (6-0, 4-6, 8-10). Iar finala nu le-a adus trofeul romancelor, fiind invinse cu 2-1 (6-4, 5-7, 9-11), de cuplul Bertens/Larsson. Pe Bertens, Niculescu o invinsese la simplu cu 2-0.
In finala de dublu, romancele au inceput cu set castigat (6-4), set in care era la un moment dat si 4-4. In setul doi insa lucrurile s-au degenerat. Desi romancele conduceau la un moment dat cu 5-2, cuplul Bertens/Larsson a aratat cum se intoarce cu adevarat scorul, castigand pana la urma al doilea set cu 7-5. Iar in setul al treilea, romancele au avut chiar minge de set (9-8), insa adversarele au fost mai decise in a obtine victoria, intorcand scorul si castigand setul cu 11-9.

Turneele castigate de Monica Niculescu la simplu si la dublu!

In cariera sa, la simplu, Niculescu are 3 titluri. Pe data de 2 martie 2013 a castigat turneul de la Florianopolis (Brazilia), intr-un meci jucat impotriva Olgai Puchkova (6-2, 4-6, 6-4). Pe data de 21 septembrie 2014 a castigat turneul de la Guangzhou (China), impotriva lui Alize Cornet (6-4, 6-4). Iar pe data de 22 octombrie 2016, turneul de la Luxemburg, turneul preferat al romancei, dupa cum a si declarat.
La dublu, romanca are 7 titluri. Pe data de 12 iulie 2009 castiga turneul de la Budapesta (Ungaria), avand-o ca partenera pe Alisa Kleybanova, cele doua invingand cuplul Alona Bondarenko/Ekaterina Bondarenko (6-4, 7-6). La o distanta mare (de vreo 3 ani) vine al doilea titlu de dublu din cariera romancei, mai exact pe 14 ianuarie 2012, Niculescu va castiga Moorilla Hobart International (Australia), avand-o ca partenera pe Irina Begu. Cele doua au jucat atunci contra cuplului Chuang Chia-jung/Marina Erakovic (6-7, 7-6, 10-5).
La doi ani distanta, mai exact pe 4 ianuarie 2014, Niculescu va castiga celebrul turneu de la Shenzen (China), turneu jucat alaturi de Klara Zakopalova. Cele doua au disputat atunci finala contra cuplului Lyudmyla Kichenok/Nadiya Kichenok (6-4, 6-3). Pe 11 ianuarie 2014, Monica castiga iarasi turneul din Australia, Moorilla Hobart International, dar cu o alta partenera decat cea cu care l-a castigat in 2012 (Irina Begu). Ea a participat alaturi de Klara Zakopalova, invingandu-le in finala pe Lisa Raymond si Zhang Shuai (6-2, 6-7, 10-8).
Anul acesta, Monica Niculescu a castigat 3 turnee la dublu. Primul trofeu l-a obtinut  pe 9 ianuarie, la Shenzen, alaturi de Vania King; cele doua invingandu-le pe Xu Yifan si Zhang Saisai (6-1, 6-4). Al doilea trofeu a fost disputat pe 24 iulie, la Washington (SUA). Cele doua le-au invins in vara acestui an pe Shuka Aoyana/ Risa Ozaki, cu 6-4, 6-3.
Iar ultimul turneu a fost castigat tot in vara, pe 27 august: turneul de la New Haven, alaturi de, probabil cea mai eficienta jucatoare de dublu din circuit, Sania Mirza. Sania si Monica au invins in finala acestui turneu cuplul Bordarenko/Chuang (7-5, 6-4).